Syria. "Broń chemiczna może być w rękach każdego"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 08:00
Waszyngton ostrzega, że syryjski reżim Assada może znów użyć broni chemicznej. Broń taką zastosowano podczas kwietniowego ataku na Chan Szejchun, gdy zginęło 72 osoby, w tym 20 dzieci. Wciąż jednak nie ma pewności, kto właściwie jej użył.
Audio
  • Syria. "Broń chemiczna może być w rękach każdego" (Puls świata/Dwójka)
Dziecko na gruzach jednej ze zniszczonych miejscowości syryjskich
Dziecko na gruzach jednej ze zniszczonych miejscowości syryjskichFoto: PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Wieloletni korespondent mediów polskich i zagranicznych na Bliskim Wschodzie Mariusz Borkowski zwrócił uwagę, że broń chemiczną posiadają nie tylko wojska Baszara al-Assada. – Gdy względem syryjskiego reżimu rozpoczęto operację pozbawiania broni chemicznej, w jej posiadanie weszły Al Kaida i kalifat, a także grupy rebeliantów. Teraz broń chemiczna może być w rękach każdego – powiedział.

W audycji poruszyliśmy ponadto kwestię ultimatum postawionego Katarowi, wobec którego Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne kraje stosują blokadę ekonomiczną i dyplomatyczną. Warunkiem cofnięcia tej blokady jest... zamknięcie telewizji Al-Dżazira.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Mariusz Borkowski (wieloletni korespondent mediów polskich i zagranicznych na Bliskim Wschodzie)

Data emisji: 27.06.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Czytaj także

Teheran po ataku. Co zrobią teraz Irańczycy?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 08:00
- Atak na parlament i mauzoleum ajatollaha Chomeiniego był zamachem na uświęcony symbol, który zawsze będzie wyzwalał w Irańczykach mobilizację do walki z wrogiem zewnętrznym – powiedziała dr Sylwia Surdykowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katar. Czarna owca na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 08:00
- Kraj ten nie pasuje do politycznej układanki na Bliskim Wschodzie, o której chciałyby decydować wyłącznie takie kraje jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie – powiedział Grzegorz Dziemidowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bliski Wschód i walka o dominację. Co oznacza upadek Mosulu?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 18:00
- Upadek Mosulu nie będzie na pewno oznaczał końca Państwa Islamskiego. Wojna przeniesie się na pustynię syryjską i to tam, zdaniem wielu komentatorów, dojdzie do bitwy o serce Bliskiego Wschodu - mówi Michał Żakowski z Redakcji Międzynarodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przetasowania na szczytach władzy na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 17:00
- Arabia Saudyjska jest unikatowym systemem politycznym w skali świata, bo jest to jedyna monarchia absolutna w dużym kraju, który funkcjonuje w XXI wieku - mówi dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń