Kryzys rządowy. Czy kończy się niemiecka kultura polityczna?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 08:00
- To pierwsza taka sytuacja od 1949 roku. Niemcy słynęły ze stabilnej większości rządowej i tym charakteryzuje się ich kultura polityczna – powiedział Piotr Jendroszczyk, odnosząc się do wrześniowych wyborów, po których do tej pory nie udało się powołać rządu.
Audio
  • Piotr Jendroszczyk o kryzysie rządowym w Niemczech (Puls świata/Dwójka)
Flaga Republiki Federalnej Niemiec
Flaga Republiki Federalnej NiemiecFoto: Pixabay.com

Goszczący w Dwójce dziennikarz Rzeczpospolitej opowiadał m.in. o próbach prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który chcąc uniknąć nowych wyborów, stara się nakłonić wiodące niemieckie partie do utworzenia koalicji.

- Prezydent obawia się, że obecny kryzys rządowy może doprowadzić do zmiany kultury politycznej. Już raz w historii Niemiec miał miejsce okres wciąż powtarzających się wyborów, które w 1933 roku ostatecznie doprowadziły do wygrania pewnego dyktatora. Niemcy chcą uniknąć błędów z przeszłości – dodał Piotr Jendroszczyk, podkreślając również, że – jak wynika z sondaży, nawet jeśli doszłoby do kolejnych wyborów, to wyniki będą bardzo podobne do tych z września tego roku.

Co zaważyło na słabym wyniku wyborczym kierowanej przez Angelę Merkel partii CDU i jaka rolę odegrał w całym impasie kryzys migracyjny? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Piotr Jendroszczyk (Rzeczpospolita)

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/bch

Czytaj także

Wojna dezinformacyjna, czyli jak Kreml atakuje Europę

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 12:00
- Rosjanie dla każdego kraju mają przemyślaną strategię: na przykład nie można sprawić, żeby Polska stała się prorosyjska, ale można wspierać tendencje, które pogorszą jej relacje z Ukrainą i Niemcami - podkreślił Jakub Janda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trump na Bliskim Wschodzie. "Bardziej biznesmen niż polityk"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 10:00
- Prezydentowi USA nie wiedzie się dobrze w polityce wewnętrznej, dlatego stara się o sukces w sprawach zagranicznych. Jednym z jego narzędzi jest mediacja w sprawie kryzysu palestyńsko-izraelskiego – powiedział Mariusz Borkowski.
rozwiń zwiń