Polska-Izrael. "Trzeba postawić na rozmowę o Holokauście"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 19:00
- Między Polską a Izraelem z biegiem lat narosło wiele stereotypów. Sytuacji nie ułatwia fakt, że nigdy do tej pory nie mieliśmy porządnej komisji izraelsko-polskiej, która uporządkowałaby to, w jaki sposób pisać w podręcznikach o historii Holokaustu – powiedział Artur Wróblewski.
Audio
  • Artur Wróblewski o trudnych relacjach polsko-izraelskich (Puls świata/Dwójka)
Główna brama w obozie Auschwitz-Birkenau
Główna brama w obozie Auschwitz-BirkenauFoto: ChristopherPluta/Pixabay/Domena publiczna

Gość Dwójki komentował rozgorzały spór na linii Warszawa-Tel Awiw, który dotyczy przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN wprowadzającej m.in. kary za "polskie obozy śmierci".

- Z racji istniejących stereotypów, w izraelskich podręcznikach pojawiały się raniące nas stwierdzenia, takie że Polacy kolaborowali z Niemcami albo wydawali Żydów. W jednej z izraelskich gazet w 1993 roku pojawiła się informacja, że "powstanie w getcie warszawskim wybuchło, gdy Polacy i Niemcy weszli na jego teren w celu likwidacji" – dodał Artur Wróblewski.

Czy na obecną kondycję polsko-izraelskiej dyskusji o Holokauście wpłynęła trudna historia Polski po 1945 roku?  W jaki sposób budować dialog na linii Warszawa-Tel Awiw? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 17.45

mz/bch

Czytaj także

Czy Francja i Niemcy zacieśnią współpracę?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 12:00
W audycji "Puls świata" rozmawialiśmy o relacjach francusko-niemieckich z okazji 55. rocznicy traktatu elizejskiego oraz o roli Emmanuela Macrona w reformie Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Putin w Syrii bronił swojej władzy w Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 15:00
- Dla strony rosyjskiej kluczowe było uratowanie Asada, ponieważ w rozumieniu polityki władców Kremla wyglądało na to, że mają do czynienia ze swego rodzaju dominem geopolitycznym - mówił w Dwójce Witold Rodkiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń