Ekspert: na gruzińskiej scenie politycznej zapanował pat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 11:00
- Protesty mają się dalej odbywać. Przed budynkiem parlamentu są kordony policji (...) Jest wiele negatywnych emocji w gruzińskim społeczeństwie - powiedział w radiowej Dwójce znawca Kaukazu Mateusz Kubiak. 
Audio
  • Antyrządowe protesty w Gruzji (Puls świata/Dwójka)
Protesty w Tbilisi
Protesty w TbilisiFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

W ubiegłym tygodniu gruziński parlament rozpoczął debatę nad zmianami w konstytucji. Niektórzy przedstawiciele partii rządzącej, Gruzińskie Marzenie, odmówili udzielenia poparcia dla zmiany systemu wyborczego z mieszanego na proporcjonalny. W efekcie zabrakło 12 głosów. Od tego czasu w Gruzji trwają demonstracje, zablokowano budynek parlamentu. Przeciwnicy władz domagają się dymisji rządu i rozpisania przedterminowych wyborów.

pap gruzja protesty 2 1200.jpg
"Nie poddamy się". Opozycja w Gruzji uzgodniła scenariusz protestów

Wydawało się, że po fali protestów, które miały miejsce latem, i rząd, i opozycja porozumiały się w sprawie zmiany ordynacji. - Oficjalna wersja jest taka, że parlamentarzyści, którzy wstrzymali się od głosu, którzy nie zagłosowali za zmianą konstytucji i ordynacji wyborczej, obawiali się chaosu w kraju i rozdrobnienia na scenie politycznej. Spekuluje się jednak, że za całą sytuacją stoi lider Gruzińskiego Marzenia, oligarcha Bidzina Iwaniszwili - wskazał Mateusz Kubiak. 

Jak zmieniłaby się gruzińska scena polityczna, gdyby zmieniono ordynację wyborczą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: Mateusz Kubiak (znawca Kaukazu, autor bloga "Kaukaz Kaukaz", współpracownik magazynu "Nowa Europa Wschodnia")

Data emisji: 20.11.2019

Godzina emisji: 16.45

kk

Czytaj także

Dymisja prezydenta Boliwii. Wybuchnie wojna domowa?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 08:21
- Sytuacja w Boliwii jest bardzo napięta, społeczeństwo się podzieliło. Na ulicę wychodzą zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Evo Moralesa - mówiła w Dwójce latynoamerykanistka dr Joanna Gocłowska-Bolek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po co ten cyrk?". Wybory parlamentarne na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 18:00
- Z legalistycznego punktu widzenia te wybory są wszystkim potrzebne i Białorusi, i Rosji, i - paradoksalnie - również Zachodowi. Bo co by było, gdyby tych wyborów w ogóle nie było? - wskazała w radiowej Dwójce Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeski premier Andrej Babisz poda się do dymisji?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 14:00
Na błoniach Letnej w Pradze przeciwko premierowi Andrejowi Babiszowi demonstrowało w sobotę (16.11) około ćwierć miliona ludzi.
rozwiń zwiń