Czy Kurdowie będą mieli niepodległe państwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 21:59
Od lat marzą o tym elity polityczne Kurdów zarówno w Iraku, jak i w Iranie, Turcji i Syrii. Kwestia niepodległości pojawiła się niedawno znowu przy okazji rebelii dżihadystów z samozwańczego Islamskiego Państwa.
Audio
  • Krzysztof Strachota o niepodległościowych dążeniach Kurdów (Puls świata/Dwójka)
Kurdystan
KurdystanFoto: Diyar Design/Wikimedia/CC

Symbolem niepodległościowych dążeń Kurdów jest Kirkuk. Tak nazywa się miasto oraz cały region bogaty w ropę. Jest to zarazem symbol prześladowań, których ofiarą Kurdowie padali ze strony Saddama Husajna, co przypomniał Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich, kierownik zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej.

– To miasto, w którym Kurdowie najpierw dominowali, potem byli zeń wysiedlani, by na ich miejsce przyszli tam Arabowie. W latach 90. Kirkuk został wyłączony z kurdyjskiej autonomii – mówił gość "Pulsu świata". Przez to, że islamscy radykałowie z Państwa Islamskiego rozbili armię iracką na północy i zachodzie Iraku, powstała luka, w którą weszli Kurdowie, zajmując m.in. Kirkuk. Mówią, że nie opuszczą tego miasta i będą go bronić do ostatniej kropli krwi.

Czy Kurdowie mają szansę na niepodległe państwo? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą z Krzysztofem Strachotą przeprowadził Michał Żakowski.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Irak islam Kurdystan
Czytaj także

Rebelia w Iraku. Gdzie jest irackie wojsko?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 10:40
– Ci, którzy sieją ogień, sami w nim spłoną – mówi Nuri al-Maliki, premier Iraku, kraju niestabilnego od 2003 r. W ostatnich dniach jego część opanowali sunniccy terroryści z ugrupowania Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, którego przywódca dąży do ustanowienia kalifatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irak rozpada się na oczach świata

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 10:54
Sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna. Ofensywa sunnickich bojowników z organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie posuwa się w szybkim tempie. Efektem walk jest już ponad tysiąc ofiar. Padają kolejne miasta na północy, a armia iracka z nich ucieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalifat w Iraku i Syrii to dla islamistów dopiero początek

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 10:00
Dżihadyści prowadzący ofensywę w Iraku i Syrii ogłosili powstanie Islamskiego Państwa al-Sham na terenie obu krajów. Islamiści odrzucają i łamią spisane sto lat temu zasady, zapowiadając marsz przez Irak, Jordanię, Liban i inne państwa. Na koniec chcą sięgnąć po Jerozolimę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośnie nowy mur nienawiści na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 18:16
- Obecną fazę konfliktu izraelsko-palestyńskiego wyróżnia fakt, że to już nie jest starcie dwóch instytucji: żydowskiego wojska i Hamasu. Teraz napięcie zeszło na poziom zwykłych ludzi - oceniał dr Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pakistan odwraca się od Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 17:48
W cieniu wydarzeń na Bliskim Wschodzie i Ukrainie skrył się konflikt odległy, ale istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa w Azji Południowej i wojny z terroryzmem.
rozwiń zwiń