Jak powstrzymać epidemię eboli w Afryce?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 20:37
- W niektórych małych miejscowościach, wioskach, ludzie nie zdają sobie sprawy, jak groźny jest to wirus – przekonywał w "Pulsie Świata" dr Killion Munyama, poseł PO, wiceprzewodniczący Polsko - Afrykańskiego Zespołu Parlamentarnego.
Audio
  • Jak powstrzymać epidemię eboli w Afryce? Rozmowa z dr Killionem Munyamą (Dwójka/Puls Świata)
Służby medyczne w Liberii odkażają ciało chorego
Służby medyczne w Liberii odkażają ciało choregoFoto: EPA/AHMED JALLANZO

W Sierra Leone odnotowano w ciągu trzech dni kwarantanny 130 nowych przypadków eboli; kolejnych 39 osób z podejrzeniem choroby czeka na wynik testów - podał szef centrum walki z ebolą Stephen Gaojia. 6 milionów mieszkańców tego kraju miało nakazane pozostać w domach przez trzy dni, do niedzielnego wieczora. Taka ogólnokrajowa kwarantanna należy do najostrzejszych środków zastosowanych od wybuchu epidemii, która według WHO zabiła dotąd już co najmniej 2793 ludzi.
Według najnowszych danych zarażonych zostało w sumie co najmniej 5762 ludzi.
Dr Killion Munyama, poseł PO, wiceprzewodniczący Polsko - Afrykańskiego Zespołu Parlamentarnego mówił w „Pulsie Świata” powiedział, że był świadkiem, gdy ludność pewnej miejscowości dowiedziała się, że jeden członek tej społeczności jest chory na ebolę, i z miejsca został przez nią „wyklęty”. W innych przypadkach dochodzi do prób ratowania zarażonych. Jego zdaniem głównym problemem społeczeństw afrykańskich jest brak wiedzy, jak postępować, by zahamować falę zachorowań.  
- W niektórych małych miejscowościach, wioskach, ludzie nie zdają sobie sprawy, jakie to jest groźne. W związku z tym jest im o wiele trudniej oswajać się z sytuacją zagrożenia – podkreślił.
Dr Killion Munyama zauważył, że wszystko to dzieje się w momencie dużego rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego tych państw. Ebola powoduje, że może dojść do zahamowania tego procesu, tym bardziej, że część linii lotniczych zawiesiła loty do krajów ogarniętych epidemią.
Rozmawiał Paweł Reszka.
pp

Czytaj także

Afrykańskie państwa zamykają swoje granice w obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 17:13
Od początku roku epidemia spowodowała śmierć prawie tysiąca ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WHO: ofiar Eboli jest o wiele więcej niż to wynika ze statystyk

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 19:53
Rozmiary epidemii Eboli w Afryce Zachodniej są zaniżone, ponieważ wielu chorych jest ukrywanych przez rodziny - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epidemia Eboli. WHO: nasz ekspert medyczny zaraził się w Sierra Leone

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 20:24
Jak podkreśliła Światowa Organizacja Zdrowia, to pierwszy taki przypadek. W krajach dotkniętych epidemią aktywnie działa ok. 400 pracowników WHO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epidemia Eboli. WHO "ze względów bezpieczeństwa" wycofuje się z Sierra Leone

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 21:53
Decyzja ma związek z pierwszym przypadkiem zarażenia się wirusem przez pracownika organizacji właśnie w tym afrykańskim kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podejrzenie eboli we Wrocławiu. Trzy osoby w izolatce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 15:48
W szpitalu zakaźnym przy ulicy Koszarowej podjęto szczególne środki ostrożności - po tym, jak w nocy zgłosił się pacjent z Sierra Leone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze USA pomogą w walce z ebolą w Afryce Zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 08:45
3 tysiące żołnierzy amerykańskich będzie pomagać w walce z epidemią eboli w w Afryce Zachodniej. Zbudują tam 17 centrów leczenia tej choroby.
rozwiń zwiń