Ile Polska zapłaci za politykę energetyczną Unii?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 23:00
- Europa próbuje stosować ten sam scenariusz wobec wszystkich krajów członkowskich, ignorując fakt, że mają one bardzo różne profile energetyczne - komentował trwający właśnie w Brukseli szczyt Konrad Szymański, były europoseł PiS i znawca rynku energetycznego.
Audio
  • Ile Polska zapłaci za politykę energetyczną Unii? (Puls świata/Dwójka)
Ile Polska zapłaci za politykę energetyczną Unii?
Foto: Glow Images/East News

Nowa polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej na lata 2020-30 zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla o 40 procent w stosunku do roku 1990, zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych do poziomu 27 procent i zwiększenie wydajności energetycznej o 30 procent.

- To nie są sensowne cele - ocenił gość Dariusza Rosiaka, przypominając, jak kosztowna okazała się dotychczasowa polityka i jak niewielkie korzyści przyniosła środowisku w skali globalnej. Co istotne, obecnie proponowane rozwiązania kosztowałyby Polskę (w relacji do PKB) dwukrotnie więcej niż przeciętnie Unię Europejską. - To zaskakujące, wziąwszy pod uwagę, że wspólnota postrzega nas jako kraj, któremu trzeba pomagać, aby nadrobił zaległości w rozwoju - zwrócił uwagę.

- Polska nie jest i nie będzie liderem, jeśli chodzi o oszczędzanie energii czy wykorzystanie źródeł odnawialnych. Fakt, że nasza gospodarka zdominowana jest przez węgiel jest zdeterminowana geologicznie i tego nie zmienimy - wyjaśniał Konrad Szymański. - Kraje członkowskie mają różne profile energetyczne i wspólnota musi to uszanować, jeśli chce uniknąć napięć - podsumował.

Czy nasz ekspert widzi szansę na kompromis? Zachęcamy do wysłuchania "Pulsu świata".

mm

Czytaj także

Litwa buduje swoje bezpieczeństwo energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 17:48
- Pływający gazoport to znakomity pomysł, aby budować dywersyfikacje dostaw i nie być uzależnionym od jednego dostawcy, nawet jeżeli przejściowo będzie to rozwiązanie droższe - mówił w Dwójce Tomasz Chmal, ekspert do spraw energetyki.
rozwiń zwiń