Początkowo w projekcie nie wspominano o europejskiej perspektywie dla państw zza wschodniej granicy. Ten najnowszy mówi o uznaniu europejskich aspiracji tych krajów.
Szefowa polskiego rządu powiedziała, że najważniejsze były dwa cele. Pierwszy - by Unia nie wycofała się ze swoich wcześniejszych deklaracji dotyczących europejskiego wyboru państw Partnerstwa Wschodniego. Druga - by Unia wysłała sygnał o przyspieszeniu negocjacji w sprawie zniesienia wiz dla Gruzji i Ukrainy.
Źródło: EU EBS/x-news
- Przyjeżdżając tu miałam wątpliwości. Partnerstwo Wschodnie nie jest jednolite. Ale z zadowoleniem wyjeżdżam ze szczytu - powiedziała premier Ewa Kopacz.
W deklaracji nie ma jednak przybliżonej daty zniesienia wiz dla Ukraińców i Gruzinów, o co zabiegały rządy w Kijowie i Tbilisi. Jest mowa o pomocy w spełnianiu kryteriów i raporcie Komisji Europejskiej pod koniec tego roku, w którym Bruksela ma zasugerować datę zniesienia wiz.
Pomoc dla Ukrainy
Miliard osiemset milionów euro - tyle otrzyma Ukraina od Unii Europejskiej w zamian za reformy. Kijów i Bruksela doprecyzowały warunki wypłaty nadzwyczajnej pomocy. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Rydze przedstawiciele Unii Europejskiej i Ukrainy.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że to największe finansowe wsparcie dla kraju spoza Unii przyznane tak szybko. "Mamy świadomość przed jakimi wyzwaniami stoi Ukraina. Zachęcamy ukraiński rząd do przyspieszenia reform, które pozwolą wzmocnić gospodarkę i więzy z Unią Europejską" - powiedział wiceszef Komisji.
Wraz z tym programem pomocowym unijne wsparcie od ubiegłego roku wzrosło do sześciu miliardów euro. To granty i niskooprocentowane pożyczki.
KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>
IAR, to