Czy wsparcie Turcji rozwiąże kryzys uchodźczy?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 20:20
Na Malcie zakończyły się dwa szczyty w sprawie uchodźców - jeden unijny, drugi europejsko-afrykański. Liderzy państw Europy dyskutowali o tym, jak poradzić sobie z kryzysem.
Audio
  • Publicysta Jerzy Haszczyński o możliwych rozwiązaniach kryzysu uchodźczego w Europie (Puls świata/Dwójka)

Pomysłem na rozwiązanie problemu jest pomoc finansowa Unii kierowana do krajów graniczących ze strefami konfliktów zbrojnych. Dotyczy to głównie Turcji, Libanu i Jordanii.

- Negocjujemy przede wszystkim z Turcją, przymykając oko na to, że tam prawa człowieka niespecjalnie są przestrzegane. Wtedy, kiedy my Europejczycy, ze szczególnym uwzględnieniem Angeli Merkel, zaczęliśmy przymykać na to oko, prezydent Turcji Erdoğan rozpoczął wojnę z Kurdami - mówi szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński.

Gość Czwórki ocenia, czy źle się stało, że na unijnym szczycie zabrakło przedstawicieli Polski, którzy w tym czasie obecni byli na pierwszych obradach nowej kadencji Sejmu. Wyjaśnia też, dlaczego Europa popełniła błąd, uznając odsunięcie od władzy Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Reszka

Gość: Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 13.11.2015

Godzina emisji: 17.45

mg/mm

Czytaj także

Uchodźcy zmienią oblicze Europy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 09:00
– Mamy do czynienia z exodusem narodów. To nie jest po prostu zwykła fala migracyjna – mówił w Dwójce politolog dr Olaf Osica.
rozwiń zwiń