Gazociąg z Norwegii czy terminal w Świnoujściu?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 18:44
Premier Beata Szydło w ostatnich dniach prowadzi intensywne rozmowy międzynarodowe. 2 lutego odbyła wizytę w Oslo. - Chodzi o zbudowanie gazociągu z Norwegii - mówi publicysta Andrzej Talaga.
Audio
  • Andrzej Talaga o polskiej polityce zagranicznej (Dwójka/Puls świata)
Premier Polski Beata Szydło i premier Norwegii Erna Solberg na konferencji prasowej po spotkaniu w Oslo, 2.02.2016 r.
Premier Polski Beata Szydło i premier Norwegii Erna Solberg na konferencji prasowej po spotkaniu w Oslo, 2.02.2016 r.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Telaga przypomina, że pomysł budowy gazociągu norweskiego był promowany przez poprzedni rząd PiS, ale został zarzucony ze względu na wysokie koszty. Teraz inwestycja byłaby tańsza ze względu na niższe ceny ropy.

- Wydaje się jednak, że korzystniejszym rozwiązaniem jest rozbudowa terminalu gazowego w Świnoujściu z tego powodu, że pozwala on na zakup gazu zewsząd. Kto ma terminal wysyłowy, może gaz sprzedawać, kto ma przyjmujący, może go kupować. W wypadku gazociągu z Norwegii byłoby to znów uwiązanie się do jednego dostawcy - mówi Andrzej Talaga.

Publicysta komentuje politykę Francji i Wielkiej Brytanii wobec Polski i ocenia możliwość zwiększenia obecności NATO w Polsce. Wyjaśnia także, dlaczego Londyn - jego zdaniem - nie może być strategicznym sojusznikiem naszego kraju w Unii Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Andrzej Talaga (publicysta, komentator międzynarodowy)

Data emisji: 3.02.2016

Godzina emisji: 17.45

mg/mm

Czytaj także

Uchodźcy zmienią oblicze Europy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 09:00
– Mamy do czynienia z exodusem narodów. To nie jest po prostu zwykła fala migracyjna – mówił w Dwójce politolog dr Olaf Osica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Exposé Waszczykowskiego. "Dobra diagnoza, dużo słów rytualnych"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 08:00
- Nowy rząd poszukuje wciąż odpowiedzi na wiele pytań. Poznamy je pewnie w kolejnym exposé, za rok - mówił jeden z poprzedników Witolda Waszczykowskiego na fotelu szefa dyplomacji, obecnie europoseł - Paweł Kowal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brytyjczycy nie chcą imigrantów? "Chodzi o emocje"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 18:09
- Wielu Brytyjczyków boli nadmiar imigrantów w ich kraju. Cała sprawa zasadza się na tej kwestii – mówił Krzysztof Bobiński, opowiadając o społecznym kontekście negocjacji Brukseli z Londynem w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii.
rozwiń zwiń