Na linii Berlin – Ankara niepokój i znaki zapytania

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 12:34
Czy pogorszenie relacji Niemiec z Turcją wpłynie niekorzystnie na stosunki między Ankarą a Unią Europejską i uruchomi nową falę emigrantów chcących przedostać się do Europy?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Turkey Photo

Niemcy podkreślają, że nie będzie zgody na łamanie praw człowieka w Turcji. Ankara odpowiada słowami prezydenta Turcji, który ostatnio skrytykował wypowiedzi niemieckiej minister ekonomii, która ostrzegła rodzime firmy przed inwestowaniem w Turcji. Wcześniej, szef niemieckiej dyplomacji zagroził Turcji wprowadzeniem sankcji gospodarczych. Zmianę polityki wobec Turcji poparła kanclerz Angela Merkel. Jak daleko może sięgnąć spirala wzajemnych oskarżeń?

O sytuacji mówił w radiowej Dwójce Piotr Jędroszczyk, publicysta dziennika "Rzeczpospolita", wieloletni korespondent mediów polskich w Niemczech. Zdaniem komentatora, z Berlina płyną pod adresem Ankary mocne słowa. W mediach niemieckich pojawia się wiele głosów, twierdzących, że nie można tolerować łamania praw obywatelskich w tym kraju.

- Kwietniowe referendum o zmianie konstytucji, jak się okazało, doprowadzi do tego, że Turcja stanie się zupełnie innym krajem – niemal dyktaturą – twierdzi publicysta. Jak dodaje, mimo, że powodów do niepokoju o stan relacji politycznych Unia Europejska-Ankara, jest sporo, Erdogan raczej nie wejdzie na ścieżkę totalnego konfliktu, co mogłoby się objawić zerwaniem min. porozumienia dotyczącego powstrzymywania przez Turcję fali emigracji.  - Erdogan raczej nie zrezygnuje z tego porozumienia, nie odrzuci pieniędzy i nie przestanie pilnować granicy – mówi Piotr Jędroszczyk.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Piotr Jędroszczyk (publicysta dziennika "Rzeczpospolita")

Data emisji: 21.07.2017

Godzina emisji: 17.45

zzi

Czytaj także

Prezydent Turcji spotkał się z szefem dyplomacji Niemiec mimo sporu o Incirlik

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 17:27
Mimo fiaska sporu o dostęp niemieckich deputowanych do tureckiej bazy sił powietrznych w Incirliku, gdzie stacjonują żołnierze Bundeswehry, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się w poniedziałek z szefem dyplomacji Niemiec Sigmarem Gabrielem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja aresztowała szefa Amnesty International

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:33
Taner Kilic, szef Amnesty International w Turcji został zatrzymany przez policję, która weszła do jego domu w Izmirze. Policja przeszukała dom i biuro Kilica. Według Amnesty International został on zatrzymany we wtorek wraz z 22 prawnikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prawda i sprawiedliwość stały się Turcji całkowicie obce"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 12:21
Amnesty International oświadczyła we wtorek, że "prawda i sprawiedliwość stały się Turcji całkowicie obce". Jest to reakcja na decyzję o areszcie dla dyrektorki AI w Turcji i pięciu innych działaczy oskarżanych o związki z organizacją terrorystyczną.
rozwiń zwiń