Wenezuelska Konstytuanta wciąż rozgrzewa emocje

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 08:00
Po wyborach do Zgromadzenia Narodowego w Wenezueli sytuacja jest wciąż napięta. W wyniku tłumienia masowych protestów mogło zginąć nawet kilkanaście osób. A to nie koniec demonstracji.
Audio
  • Wenezuelska Konstytuanta wciąż rozgrzewa emocje (Puls świata/Dwójka)
Walka polityczna toczy się na wenezuelskiej ulicy od dłuższego czasu
Walka polityczna toczy się na wenezuelskiej ulicy od dłuższego czasuFoto: PAP/EPA/Cristian Hernandez

Opozycja twierdzi, że wybrana 30 lipca Konstytuanta ma zmienić konstytucję Wenezueli w taki sposób, by prezydent Nicolas Maduro mógł zwiększyć swoją władzę, omijając parlament kontrolowany dziś przez jego politycznych przeciwników.

Mimo poważnych wątpliwości co do sposobu, w jaki wybory się odbyły, 4 sierpnia Zgromadzenie Narodowe ma odbyć posiedzenie inauguracyjne, któremu towarzyszyć ma kolejna obywatelska mobilizacja zapowiadana przez opozycję. Czy Wenezuela zmierza ku wojnie domowej? O tym dyskutowaliśmy w Dwójce.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: dr Francisco Rodriguez (latynoamerykanista, dziennikarz, filozof)

Data emisji: 4.08.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/jp

Czytaj także

Korupcja w Brazylii. Jest szansa na zmianę?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 12:00
Były prezydent Luiz Inacio Lula da Lula, jedyny brazylijski polityk, który cieszył się zaufaniem, został właśnie skazany na 9,5 roku więzienia. Czy można przewidzieć, co będzie się dalej działo w tym wstrząsanym skandalami korupcyjnymi kraju?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Referendum w Wenezueli. Prezydent strzela do obywateli

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 08:00
– Postępowanie Nicolása Maduro jest dziwne. Pamiętamy przecież, że jego poprzednik Hugo Chávez był zwolennikiem konsultacji z narodem. Za jego prezydentury odbyło się 18 referendów – mówił Lech Miodek, wieloletni ambasador w krajach Ameryki Łacińskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korupcja w hiszpańskiej federacji piłkarskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 18:39
- Villar, który 29 lat rządził hiszpańską piłką, cieszył się wsparciem zarówno działaczy z Walencji, Barcelony czy z Madrytu - opowiadał Bartłomiej Rabij o aresztowanym w związku z oskarżeniami o korupcję prezydencie hiszpańskiej federacji piłkarskiej (RFEF) Angelu Marii Villarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na linii Berlin – Ankara niepokój i znaki zapytania

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 12:34
Czy pogorszenie relacji Niemiec z Turcją wpłynie niekorzystnie na stosunki między Ankarą a Unią Europejską i uruchomi nową falę emigrantów chcących przedostać się do Europy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja. Kary śmierci dla puczystów?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 12:00
W "Pulsie świata" rozmawialiśmy o rozpoczętym w Ankarze procesie sądowym osób podejrzanych o organizację w ubiegłym roku nieudanego puczu wojskowego w Turcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy brazylijska ulica obali prezydenta Tremera?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 11:00
- Mimo że jest oskarżony o działania korupcyjne i przyjęcie bardzo wysokich łapówek, co poparto rzetelnymi dowodami, to brazylijska Izba Deputowanych odrzuciła wniosek o impeachment wobec Michela Temera - opowiadała Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń