Komisja zorganizowała dziś debatę na temat przyszłości europejskiej obrony. Silniejsza pozycja Europy w tym zakresie jest priorytetem Brukseli.
Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker już w zeszłym roku przyznawał, że Europa nie może dłużej opierać się na sile wojskowej innych.
Zdaniem Komisji, przemysł obronny na Starym Kontynencie powinien postawić na innowacyjność, dlatego zapowiedziano utworzenie Europejskiego Funduszu Obronnego. Program ten zostanie zainaugurowany 7 czerwca europejską konferencją wysokiego szczebla w sprawie obrony i bezpieczeństwa w Pradze.
Na początku finanse będą jednak skromne. W tegorocznym budżecie Unii na badania w zakresie obronności przewidziano 25 milionów euro, a za 3 lata kwota ta ma wzrosnąć do 90 milionów euro.
Zdaniem Komisji, w miarę jak państwa członkowskie zwiększają swoje budżety na obronę, Unia Europejska może pomóc im w efektywniejszym wykorzystaniu tych funduszy. Koszty braku współpracy między państwami członkowskimi w tym zakresie szacuje się na kwotę od 25 do nawet 100 miliardów euro rocznie. 80 procent zamówień publicznych realizowanych jest na poziomie krajowym.
Obecnie wszystkie państwa Unii wydają rocznie na obronność 1,3 procent PKB. Dla porównania, Stany Zjednoczone przeznaczają ponad 3 procent PKB.
IAR/agkm