Od czasu zwycięstwa we francuskich wyborach prezydenckich Emmanuel Macron traktowany był przez liberalne media europejskie jako zdecydowane przeciwieństwo amerykańskiego prezydenta i przeciwwaga na arenie międzynarodowej, jednak - jak zauważają publicyści - ciepłe powitanie w Waszyngtonie wydaję się temu przeczyć.
- Idee Macrona i jego koncepcja polityki międzynarodowej, jego obrona interesów europejskich są oczywiście w sprzeczności z tym co robi Trump: Ameryka Najpierw. Podnosimy cła na stal i aluminium. Chcemy wymówić umowę nuklearną z Iranem. To oczywiście tak dla Francji, Niemiec czy nawet Rosji jest rzeczą bardzo trudną do przyjęcia. Starają się przekonać Trumpa, choć jest to człowiek naprawdę nieprzewidywalny - powiedział Michel Viatteau.
Podobieństwa i rozbieżne wizje polityki międzynarodowej prezydentów Francji i USA
- W pewnym sensie oni jednak są podobni. Obydwaj nagle zostali wybrani, są trochę zapatrzeni sami w siebie, co oczywiście dodaje im energii w tym co robią, ale poza tym zgadzają się w jednej bardzo ważnej rzeczy. W tym, że trzeba walczyć z terroryzmem. Widzieliśmy to tak w przypadku nalotów w Syrii, ale także w tym, że Amerykanie w końcu poparli działalność przeciwko terrorystom Francji w Afryce. Francja prowadziła tam dużą operację i Amerykanie niespecjalnie na początku się o tym dobrze wyrażali, po czym Trump jednak zgodził się te działania poprzeć. To jest dla Macrona bardzo ważnym punktem, choć absolutnie nie prowadzi polityki proamerykańskiej - ocenił Michel Viatteau. - Z pewnością będzie się z Trumpem bił, choć nie wiadomo co uda mu się uzyskać. Będzie się bił o umowę z Iranem, która jest owocem bardzo długiej i bardzo trudnej negocjacji, którą prowadzili wszyscy, a Trump uważa, że jest to okropny układ i trzeba go odrzucić - dodał.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa również o rozprawie apelacyjnej byłego przywódcy Serbów Bośniackich Radawa Karadicza skazanego na 40 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione podczas konfliktu na Bałkanach. W programie również rozmowa o tym, co czeka Białoruś w najbliższej przyszłości, o czym mowił dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzący: Grzegorz Ślubowski
Goście: Michel Viatteau (szef agencji AFP w Warszawie), dr Adam Eberhardt ( dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 24.04.2018
Godzina emisji: 18.14
rr/abi