- Musimy usunąć wzajemne bariery i ograniczenia (we współpracy handlowej – PAP), a także stworzyć równe warunki konkurencji – mówił we wtorek białoruski prezydent na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej, głównego organu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.
Łukaszenka odniósł się w ten sposób do wprowadzanych przez Rosję barier na import białoruskiej żywności, m.in. mięsa i wyrobów mleczarskich. Rosja, inicjując ograniczenia, powołuje się na ekspertyzy Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru), według którego w białoruskiej żywności dochodzi do przekroczeń norm zakazanych substancji.
Łukaszenka wskazał, że nie powinno się przenosić tego typu problemów w relacjach dwustronnych "do innych formatów integracyjnych", czyli np. na forum Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. - Jeśli jakieś problemy przeszkadzają naszym relacjom, trzeba je rozwiązywać tu i teraz – ocenił.
Kwestia granicy białursko-rosyjskiej
Prezydent Białorusi poruszył także kwestię przekraczania przez podróżnych białorusko-rosyjskiej granicy. Rosja wprowadziła jednostronne kontrole na granicy, która wcześniej – w ramach państwa związkowego – była otwarta.
- Pojawiają się kwestie, dotyczące na przykład trybu przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej. Porozumieliśmy się, że w najbliższym czasie rozwiążemy ten problem – powiedział Łukaszenka. „W warunkach, gdy konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej, odnosimy się ze zrozumieniem do wprowadzenia przez Rosjan elementów kontroli granicznych. Oczekujemy jednak, że wszystkie pozostałe kwestie trzeba uregulować – dodał.
Rosyjski prezydent podkreślił w czasie szczytu państwa związkowego, że Rosja jest zainteresowana pogłębianiem integracji politycznej i gospodarczej w ramach tej struktury.
Putin wskazał również, że "w obliczu niezadowalającego stanu technicznego innych tras eksportu rosyjskich surowców, w szczególności gazu, do Europy, droga przez Białoruś nabiera dużego znaczenia".
Program wspólnych działań na lata 2018-19
Ocenił również, że "przy utrzymaniu pozytywnej dynamiki" wymiana handlowa między Białorusią i Rosją może wzrosnąć do 50 mld dolarów rocznie.
W ubiegłym roku, po wcześniejszym spadku, wymiana handlowa pomiędzy Rosją i Białorusią wzrosła o 23,5 proc. – do 32,4 mld dolarów.
- Rosja i Białoruś nastawione są na wzmacnianie strategicznego partnerstwa – powiedział Putin dziennikarzom po zakończeniu spotkania.
W czasie posiedzenia zatwierdzono program wspólnych działań w dziedzinie polityki zagranicznej na lata 2018-19, omawiano również kwestie dotyczące współpracy wojskowej.
koz