Kogo widz nie powinien zobaczyć w teatrze?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 23:00
Jak odwraca się uwagę, gdy na scenie coś dzieje się niezgodnie z planem lub zdarzy się awaria? W Dwójce rozmawialiśmy z osobami, bez których teatr nie może istnieć.
Audio
  • Suflerka Magdalena Jaracz oraz inspicjentka Teresa Krasnodębska opowiadają o kulisach działania teatru (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment kurtyny w Starinij Teatrze w Sankt Petersburgu. To, co kryje się za kulisami, powinno zawsze tam pozostać...
Fragment kurtyny w Starinij Teatrze w Sankt Petersburgu. To, co kryje się za kulisami, powinno zawsze tam pozostać...Foto: Wikimedia/CC

Mogliśmy dowiedzieć się, co tak naprawdę robi inspicjent. – Nawet bardzo wielu kolegów z teatru tego nie wie – powiedziała inspicjentka Teresa Krasnodębska. – "Na pierwszy rzut ucha" zajmuje się wzywaniem w czasie prób artystów i zespołu technicznego na scenę. Ale to tylko mała część, bo całej reszty nie widać. Na szczęście – dodała.

Podstawą niektórych teatralnych zawodów jest bowiem ich niewidoczność. Niekiedy staje się ona niemożliwa. Magdalena Jaracz, suflerka i zarazem wnuczka Stefana Jaracza, opowiadała między innymi o tym, dlaczego czasem sufler musi usiąść wśród widowni, i jakie nieoczekiwane reakcje widzów może wywołać taka sytuacja.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Jerzy Kisielewski

Goście: Magdalena Jaracz (suflerka Teatru Studio), Teresa Krasnodębska (inspicjentka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej)

Data emisji: 27.03.2015

Godz. emisji: 18.00

mc/mg

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Inspiracje z Piwnicy, samochód dla Miłosza. Opowieści Grzegorza Turnaua

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 12:00
Znakomity artysta wspominał w audycji Jerzego Kisielewskiego swoje początki w Piwnicy pod Baranami, przywoływał również wiele innych, nie tylko krakowskich, historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom 101 pisarzy. Wspomnienia z Krupniczej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 19:50
- To tu Jerzy Andrzejewski napisał "Popiół i diament", a Leon Kruczkowski "Niemców" - opowiadał w Dwójce Jan Polewka, "strażnik pamięci" krakowskiego Domu Literatów.
rozwiń zwiń