Przy okazji tegorocznego Off Festivalu działała scena poświęcona wyłącznie burlesce. Ten gatunek jest próbą przejęcia tekstu na własny użytek, wyśmiania go. - Burleska jako kategoria i styl utworu muzycznego, teatralnego, będący prześmiewczy wobec wyższego dzieła dała początek burlesce wodewilowej, kabaretowej w dzisiejszym rozumieniu, z której powstała współczesna, rozumiana jako performance subwersywny, striptiz. Biorąc pod uwagę same początki, czyli koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii, bo tam się to zaczęło, okazało się, że dla Europy jest to za dużo - opowiada Betty Q, pierwsza polska performerka burleski.
Jak dodaje artystka, burleska od początku była wentylem bezpieczeństwa dla społeczeństwa. - Dzisiaj w neoburlesce, która narodziła się w latach 90. XX wieku, pastisz jest bardzo silnie wyczuwany, będąc trawestacją sztuki wysokiej, szukaniem swojego języka i swojego miejsca w kulturze i sztuce. Często jest tak, jak w moim przypadku, że performerki są niespełnionymi aktorkami, reżyserkami i w ten sposób szukamy naszego komentarza do kultury - wyjaśnia Betty Q.
Performerki opowiadały o tym, w jaki sposób powrócono do tradycji burleski, czy wymaga ona nagości oraz jakie nurty tego gatunku dominują w dzisiejszych czasach.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzi: Kamil Radomski
Goście: Betty Q (pierwsza polska performerka burleski), Fance Chance (performerka burleski z Wielkiej Brytanii), Paula The Swedish Housewife (performerka burleski z USA)
Data emisji: 13.08.2015
Godzina emisji: 15.00
sm/jp