Lalkarstwo. Sztuka, która wychodzi z cienia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 15:31
Lalką może być kamień, albo rulon tektury - wszystko zależy od naszej wyobraźni. O tym, jak tworzy się spektakle, których główne role odgrywają pacynki lub marionetki, rozmawialiśmy w nowej audycji "W to mi graj".
Audio
  • Jak wygląda praca lalkarza? Rozmowa z Maciejem Łagodzińskim (W to mi graj/Czwórka)
Przygotowywanie spektakli, w których główne role grają lalki wymaga wielu umiejętności
Przygotowywanie spektakli, w których główne role grają lalki wymaga wielu umiejętnościFoto: Pixabay.com/Public domain

Czytaj także
taniec balet 1200.jpg
Lekcja, która może zmienić życie tancerza

W Polsce istnieją dwie szkoły dla lalkarzy - w Białymstoku i Wrocławiu. - By się tam dostać należy posiadać podstawowe umiejętności aktorskie - taniec, śpiew, wiedza o teatrze i sprawność fizyczna - opowiadał w Czwórce lalkarz Maciej Łagodziński. - Potem uczymy się lalkowych technik, m.in. animacji z marionetką, pacynką, a nawet maską. I to jest najtrudniejsze - sprawić, by ruchy lalki jak najbardziej przypominały naturalne ruchy ludzi.

Okazuje się, że lalkarze są nierzadko świetnymi aktorami dubbingowymi, bo w ich zawodzie praca z głosem to umiejętność niemal podstawowa. Łagodziński zaprezentował więc w Czwórce, jak brzmiałyby głosy lalek - wściekłego krasnala, który przejął stację, albo smutnej kucharki, której zupa nikomu nie smakuje.

Opowiadał także o kulisach pracy lalkarza i omawiał techniki pracy z kolejnymi rodzajami lalek. A o odbywającej się w tym roku 10. już edycji festiwalu „Lalka też człowiek”, mówili jego organizatorzy.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Maciej Łagodziński (aktor teatru lalek)

Data emisji: 1.10.2015

Godzina emisji: 21.00

kd/mg

Czytaj także

Grzegorz Daukszewicz: w życiu najważniejsza jest przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 13:00
Został uznany za "aktorską nadzieję 2012" roku. Wypatrzyła go reżyserka Agnieszka Glińska, a Maciej Englert powierzył mu jedną z ról w "Hamlecie". Talent ma w genach, czy mógł wybrać inną drogę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi nie mają czasu ani pieniędzy na kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 17:00
Większość młodych ludzi rzadko uczestniczy w ambitnych wydarzeniach artystycznych, a do teatrów, filharmonii i galerii chodzą nieliczni pasjonaci. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń