Zdjęcia z państw napromieniowanych Rosją

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:00
- Robiliśmy zdjęcia w krajach byłego ZSRR, z wyjątkiem Rosji, ale to ona jest wspólnym mianownikiem tych fotografii - mówił o wystawie "Stracone terytoria. OSAD" Rafał Milach z kolektywu Sputnik Photos.
Audio
  • Rozmowa o wystawie kolektywu Sputnik Photos "Stracone terytoria. OSAD" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
ruiny wesołego miasteczka (zdjęcie ilustracyjne)
ruiny wesołego miasteczka (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/1681551

Fotografowie z kolektywu Sputnik Photos przyglądali się śladom po dawnym imperium. W Dwójkowej audycji "O wszystkim z kulturą" podkreślali, że działali autonomicznie, wedle własnych upodobań. - Mnie interesowały wątki z przyrodą, Rafała zaś z propagandą - opowiadał Jan Brykczyński. - Gdy już wróciliśmy z tych wypraw, zaczęliśmy się przyglądać wspólnie tym zdjęciom, by zobaczyć szerszy obraz - wyjaśniał.

Efekty można oglądać na wystawie w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Jej kurator Paweł Szypulski wyjaśniał w audycji, dlaczego prace na wystawie nie zostały podpisane i zwracał uwagę na wspólny mianownik zdjęć wykonanych w byłych republikach radzieckich. Pewien klucz stanowi tutaj fotografia Wieży Alfabetu w gruzińskim mieście Batumi.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Rafał Milach (fotograf), Jan Brykczyński (fotograf), Paweł Szypulski (kurator, antropolog)

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Czytaj także

"Teatr w łagrach miał podnieść wydajność pracy"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 13:00
- W Workucie zbudowano budynek, gdzie grała orkiestra symfoniczna, tam występowały gwiazdy scen radzieckich - opowiadał Tomasz Kizny, autor albumu "Gułag".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Nowicki: leczę się ze zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 12:00
Nasz gość przyznał, że świetną terapią jest zarażenie tym "wirusem" innych, co uczynił między innymi w nowej książce "Odbicie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Steinbeck. Związek Radziecki bez polityki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 18:29
– Autorów najbardziej interesowało codzienne życie w ZSRR tuż po wojnie – mówiła Monika Kalinowska, redaktorka książki "Dziennik z podróży do Rosji" Johna Steinbecka i Roberta Capy.
rozwiń zwiń