– Z naszych rozmów z czytelnikami i czytelniczkami wynika, że dziewczęta nie mają oporów, by sięgnąć po książkę, w której bohaterem jest chłopiec, natomiast chłopcy nie chcą sięgać po teksty z dziewczęcymi postaciami – opowiadała Anna Czernow, dodając, że dotyczy to nawet literatury fantastycznej, z reguły przez męską młodzież lubianej.
Dr Zofia Zasacka, autorka badania "Czytelnictwo dzieci i młodzieży", potwierdza, że najwięcej nieczytających jest wśród chłopców. – Szczególnie tych pochodzących ze wsi (25 procent) i z rodzin, w których wykształcenie jest poniżej średniego – wyliczała.
W Dwójce rozmawialiśmy o tym, dlaczego ludzie w wieku nastoletnim porzucają książki jako towarzyszy wolnego czasu i czy można temu przeciwdziałać, a także stworzyliśmy listę wydawnictw, które mogą pomóc nastolatkom powrócić do czytania. Przedstawiamy ją poniżej.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: dr Zofia Zasacka (autorka badania "Czytelnictwo dzieci i młodzieży" przeprowadzego w 2013 roku w Instytucie Badań Edukacyjnych), Anna Czernow (prezes Polskiej Sekcji IBBY, czyli Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych), Katarzyna Ryrych (pisarka, autorka m.in. książek dla dzieci i młodzieży)
Data emisji: 28.07.2016
Godzina emisji: 18.00
- Marine Carteron, seria "Podpalacze książek". Trylogię tę nazywano "Kodem Leonarda da Vinci dla nastolatków". Jej bohaterowie, rodzeństwo August Mars i Cezaryna, należą do rodziny sprawującej pieczę nad mądrością świata zapisaną w książkach.
- John Flanagan, seria "Zwiadowcy". Opowieść z gatunku fantasy o wychowanym w sierocińcu Willu, który – by kontynuować tradycję rycerską zmarłego w potyczce ojca – zaciąga się do grupy zwiadowców.
- John Green, "Gwiazd naszych wina". Bestsellerowa i niedawno zekranizowana książka o nastoletniej miłości mimo choroby.
- Leszek Kołakowski, "13 bajek z królestwa Lailonii". Książka ta ukazała się niedawno w nowym wydaniu z ilustracjami Pawła Pawlaka.
- Andrzej Maleszka, "Magiczne drzewo". W tym cyklu reżyser filmowy Andrzej Maleszka niezwykłą mocą obdarzył drzewo, z którego drewna skonstruować można tak fantastyczne przedmioty jak na przykład czerwone krzesło, które spełnia marzenia.
- Terry Pratchett, seria "Świat dysku". Wielotomowe dzieło zmarłego w 2015 roku pisarza fantasy i sciencie-fiction osadzone w świecie spoczywającym na grzbietach czterech słoni.
- Marcin Szczygielski, "Teatr Niewidzialnych Dzieci". Bohaterem tej książki jest dziesięciolatek z domu dziecka, który angażuje się w trupę teatralną zorganizowaną na potrzeby jednego spektaklu. Książka wygrała I Nagrodę w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat.
- Dorota Terakowska, "Córka czarownic". Ambitna baśn fantasy wpisana w roku 1994 na Światową Listę im. H. Ch. Andersena
(ułożoną przez gości Dwójki listę przygotowała Anna Sieradzan)
mc/bch