– To pytanie musiało mu towarzyszyć od bardzo młodego wieku, bo zdolność widzenia stracił jako dwudziestoparolatek. I to w dużym stopniu wpłynęło też na to, że poświęcił się sztuce – powiedziała badaczka. – W tamtych czasach nie wiedziano jeszcze, że świadomość buduje się przez widzenie. Strzemiński zaś stwierdza to radykalnie i w pionierski sposób – dodała.
Wybitny artysta, jeden z twórców polskiej awangardy, swoje przemyślenia zawarł w dziele "Teoria widzenia", które kończyć miał jeszcze na łożu śmierci (zmarł drugiego dnia Świąt 1952 roku). Ze względu na niezgodność jego sztuki z doktryną socrealizmu publiczność mogła poznać książkę dopiero w 1958 r. Prof. Iwona Luba tłumaczyła w Dwójce m.in., na czym polegała oryginalność wizji Władysława Strzemińskiego, a także opowiadała, jak teoria widzenia przekładała się na praktykę plastyczną oraz edukacyjną.
O Władysławie Strzemińskim rozmawialiśmy w związku z biograficznymi "Powidokami" - ostatnim filmem Andrzeja Wajdy. Obraz wejdzie na ekrany kin 13 stycznia.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Barbara Schabowska
Goście: prof. Iwona Luba (współautorka biografii Władysława Strzemińskiego)
Data emisji: 12.01.2017
Godzina emisji: 18.00
mc/gs