"Jezus i Piłat". Dialogi między niebem a ziemią

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 19:00
- Agamben ukazuje w swojej książce rozmowę pomiędzy człowiekiem upadłym i zbawionym. Relacja między nimi ma manichejski charakter i z góry skazana jest na brak porozumienia - podkreślił Jerzy Prokopiuk, nawiązując do książki włoskiego pisarza "Piłat i Jezus".
Audio
  • Dyskusja wokół książki "Piłat i Jezus" Giorgio Agambena (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Poncjusz Piłat przedstawiający ubiczowanego Jezusa z Nazaretu mieszkańcom Jerozolimy, obraz  Antonio Ciseriego pt. Ecce homo
Poncjusz Piłat przedstawiający ubiczowanego Jezusa z Nazaretu mieszkańcom Jerozolimy, obraz Antonio Ciseriego pt. "Ecce homo" Foto: Antonio Ciseri/Wikimedia/domena publiczna

Goszczący w Dwójce religioznawca i filozof - wraz pozostałymi gośćmi audycji - ks. prof. Andrzejem Dragułą i Pawłem Milcarkiem - mówił o książce Giorgio Agambena, który stawia w niej pytania o to, czy Piłat skazujący Jezusa na śmierć był jedynie wykonawcą boskiego planu.

- U Agambena najlepiej można analizować postać Piłata w zestawieniu z Judaszem - powiedział ks. prof. Andrzej Draguła. - Tę drugą postać Jezus traktuje jak marionetkę w wykonaniu planu boskiego. Z Piłatem natomiast prowadzi grę, dając mu więcej samodzielności. Piłat staje się dualistycznym aktorem, który ma stanąć przeciwko boskiemu światu – dodał gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy również o innych zagadnieniach poruszanych przez Agambena, takich jak relacja między Zbawieniem a Sprawiedliwością, a także kwestia tego, na ile proces Jezusa przebiegał zgodnie z procedurami prawa rzymskiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: ks. prof. Andrzej Draguła (teolog i publicysta), Jerzy Prokopiuk (religioznawca i filozof), Paweł Milcarek (filozof i historyk).

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/kd

Czytaj także

Sny i jawa. Po co nam fantazja?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 10:00
Dla psychoanalizy to słowo-klucz. Zdaniem niektórych przenika wszystkie aspekty życia psychicznego i determinuje je. O fantazji rozmawialiśmy w "Rachunku myśli".
rozwiń zwiń