Reżyserem spektaklu jest zaprzyjażniony z Polską rosyjski twórca Iwan Wyrypajew, Seweryn pełni natomiast rolę narratora przedstawiającego historię pochodzącej z Groznego Żerebcowej.
- Proszę sobie wyobrazić 9-letnią dziewczynkę, która zaczyna pisać, notować. W jakiś sposób przypomina mi to dziennik Anny Frank, równie wstrząsający. Ona miała przed sobą dosadną rzeczywistość, o której nie kłamie - przekonuje Andrzej Seweryn. Chwali też pomysł, by z okazji rocznicy warszawskiego zrywu zrealizować spektakl o wydarzeniach z innej części świata. - W ten sposób Muzeum Powstania Warszawskiego staje się miejscem uniwersalnym, miejscem refleksji nie tylko nad tragedią Warszawy, ale także nad istnieniem i przyczynami zła - wyjaśnia.
Dlaczego aktor mówi o sobie, że został "wychowany na wojnie"? Za co ceni rosyjską sztukę teatralną i twórczość Wyrypajewa? O tym w nagraniu.
Podczas audycji rozmawialiśmy też z Agnieszką Glińską i Wojciechem Waglewskim, współtwórcami płyty Moniki Borzym z piosenkami do tekstów poetki Anny Świrszczyńskiej.
***
Tytuł audycji: "Kultura na wakacje"
Prowadzi: Martyna Podolska
Gość: Andrzej Seweryn (aktor)
Data emisji: 25.07.2017
Godzina emisji: 21.09
mg/bch