Znakomita poetka i tłumaczka znająca sześć języków, wcześnie osierocone dziecko "z nieprawego łoża", sekretarz Józefa Piłsudskiego, przekorna ekscentryczka za nic mająca - jak mówiła - "podziałki polityczne". Należała do najwybitniejszych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Jaka była "Iłła"?
Joanna Kuciel-Frydryszak mówi, że dla Kazimiery Iłłakowiczówny praca dla marszałka Józefa Piłsudskiego była zaszczytem, a jednocześnie przygodą życia - choć była to praca poniżej jej kwalifikacji.
Autorka książki "Iłła" zdradza także, że wydaje jej się, że Kazimiera Iłłakowiczówna dość wcześnie wiedziała, że nie założy rodziny. - Wiedziała, że to nie jest jej droga - ocenia rozmówczyni Magdy Mikołajczyk.
Joanna Kuciel-Frydryszak mówi, że mimo tego, że "Iłła" stała jej się niesłychanie bliska, w jej biografii nadal jest wiele znaków zapytania.
W jakich okolicznościach Kazimiera Iłłakowiczówna dowiedziała się, że jest nieślubnym dzieckiem i jak wpłynęło to na jej życie? Dlaczego chciała popełnić samobójstwo z powodu jabłek? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Gość: Joanna Kuciel-Frydryszak (autorka książki "Iłła")
Data emisji: 2.10.2017
Godzina emisji: 14.34
kh/ag