Kościuszko i Napoleon, czyli fundamentalny antagonizm wartości

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:00
- Tadeusz Kościuszko był silnie związany z tradycją francuskiego i amerykańskiego Oświecenia. Walczył o demokrację, cenił wartości głęboko sprzeczne z poglądami Napoleona, z jego cesarstwem – powiedział w Dwójce prof. Marian Marek Drozdowski.
Audio
  • Dyskusja o relacjach Tadeusza Kościuszki i Napoleona (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: Obraz Kazimierza Wojniakowskiego (1771-1812)/domena publiczna

W audycji "O wszystkim z kulturą" przypomnieliśmy sylwetkę Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej 1794 r. w dwusetną rocznicę jego śmierci, która przypada 15 października. Uczestnicy dyskusji skupili się przede wszystkim na szczegółach trudnej relacji wielkiego Polaka z Napoleonem Bonaparte. 

- Nie ufał mu, a przede wszystkim denerwował go instrumentalny stosunek władcy Francuzów do spraw Polski - stwierdził prof. Drozdowski. - Kiedy w 1806 roku Napoleon wkraczał na ziemie polskie, kiedy oferował Polakom budowanie własnej państwowości Kościuszko zachował dużą rezerwę - dodał prof. Dariusz Nawrot przypominając o przeświadczeniu Naczelnika, że Napoleon licząc na naiwność Polaków chce ich pozyskać dla własnych celów, by potem wykręcić się z danych obietnic. -Kościuszko doskonale pamiętał słowa Napoleona, że Polacy nie powinni oglądać się na innych, tylko sami wywalczyć sobie wolność - mówiła dr Longina Ordon.

Czy Kościuszko popełnił wielki polityczny błąd uznając, że polska racja stanu jest sprzeczna z opowiedzeniem się po stronie Napoleona? Dlaczego dał się wykorzystać jako narzędzie rosyjskiej polityki i jakie były powody jego klęski? Skąd się wziął tryumf tradycji kościuszkowskiej w polskiej kulturze i dlaczego jest ona tak mocno spleciona z ideą napoleońską w naszej tradycji niepodległościowej?

O niuansach wielkiej polityki tamtej epoki, kulisach dworskich intryg, obietnicach bez pokrycia, przysięgach, sojuszach i zdradach w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Marian Marek Drozdowski, prof. Dariusz Nawrot, dr Leszek Marek Krześniak, dr Longina Ordon

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

Kilkaset symboli obcej dominacji na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 21:00
Pomnik "czterech śpiących" - pierwszy monument wzniesiony w Warszawie po zakończeniu wojny - to zdaniem historyków znak sowieckiej dominacji w Polsce. Ale wielu warszawian chce jego powrotu na Plac Wileński...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolter przeciwko Polakom. "Został zmanipulowany"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 19:00
- On został rozegrany przez Katarzynę II. Zaproszenie go - gest skierowany do opinii międzynarodowej - było po to, by dostarczyć dyskursywnego uzasadnienia dla pewnych decyzji politycznych - podkreślał dr hab. Jan Sowa, mówiąc o Wolterze jako autorze "Pism przeciw Polakom".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Brzozowski. Nauczyciel nowoczesnego patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 15:30
- Brzozowskiego niepokoiło, że Polacy nie dorastają do niepodległej ojczyzny w sensie cywilizacyjnym, na miarę nowoczesnej Europy. Swoim pisarstwem chciał to zmienić - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski o wybitnym prozaiku, filozofie i krytyku literackim Młodej Polski.
rozwiń zwiń