Od bakterii do Bacha, czyli ewolucja umysłu według Daniela C. Dennetta

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 19:00
Świadomość nie jest czymś niezbędnym do życia, więc jaki jest sens jej istnienia? - Nie powinniśmy zakładać, że miała ona i ma nadal jakieś kluczowe znaczenie dla naszego przetrwania – powiedział w Dwójce Daniel C. Dennett.
Audio
  • Ewolucja świadomości według Daniela C. Dennetta (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Arystoteles, Platon, Sokrates (zdj. ilustracyjne)
Arystoteles, Platon, Sokrates (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay

Kontrowersyjny amerykański filozof, którego wizytę w Polsce wsparło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego głosi wywołującą wiele sprzeciwów tezę, że ludzki umysł powstał na drodze ewolucji, która mogła być ślepym procesem. Paradoks tkwi w tym, że ten nierozumny proces doprowadził do powstania rozumnych ludzi, którzy jako jedyni mogą pojąć, jak ten proces działa i potrafią tę wiedzę wykorzystać.

- Nasz gatunek przeszedł drogę, której nie udało się do tej pory pokonać żadnemu innemu organizmowi. To wcale jednak nie oznacza, że byliśmy celem tego procesu. Jesteśmy jednym z wielu owoców drzewa życia, ale jedynym, który wie, czym jest – powiedział w rozmowie z autorem audycji, autor książki "Od bakterii do Bacha i z powrotem".

Czy ludzki umysł pojawił się jako skutek ukierunkowanego przebiegu ewolucji, czy jest raczej skutkiem ubocznym tego procesu lub przypadkowym efektem skokowych, bezładnych mutacji? Jeśli świadomośc stała się potężnym narzędziem wspierającym przetrwanie gatunku, to czy bez niej człowiek dałby sobie radę? Jeśli tak, to kim bylibyśmy dzisiaj? I dokąd teraz zmierza nasza ewolucja? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/mz

Czytaj także

Dlaczego ludzie oglądają przyrodę?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 15:49
W "Rachunku myśli", pozostając nieco w klimacie wakacyjnym, rozmawialiśmy o stosunku ludzi do przyrody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Luter. Wróg rozumu, który rozniecił płomień wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 08:00
W audycji "Spotkania po zmroku" rozmawialiśmy o wpływie Marcina Lutra niechętnego filozoficznym spekulacjom na ich zaskakujący rozwój i  rozkwit doktryn zapoczątkowanych przez Reformację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obecność zła", czyli o wyjątkowej filozofii Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 13:00
- Kołakowski rzetelnie rozliczył się z komunizmem pisząc "Główne nurty marksizmu". On wierzył w tę ideologię, ale bardzo szybko ją porzucił. Zobaczył w niej wielkie zło - mówił w "Strefie literatury" dr Jan Tokarski.
rozwiń zwiń