Niebezpieczne myśli. O filozofii Karola Marksa

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 07:50
- Marks był filozofem, ale odpowiada za to, co się stało z jego pomysłami. Odpowiada w taki sposób, w jaki intelektualista odpowiada za to, co w jego imieniu robią politycy – mówił w Dwójce prof. Dariusz Gawin.
Audio
  • Niebezpieczne myśli. O filozofii Karola Marksa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: diema/pixabay.com

utopia 1200.jpg
"Utopia to konstrukcja myślowa nowożytności"

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o dorobku kontrowersyjnego niemieckiego filozofa, ekonomisty i - rewolucyjnego działacza.

- Marks właściwie pragnął być politykiem, bo chciał realizować postulat zmieniania świata. Do agitacji nie trzeba wielkiej teorii, ale on chociaż miał przeszłość agitatora, ostatecznie zamiast działać, stworzył teorię społeczną. Odkrył i sproblematyzował kapitalizm - stwierdził dr Michał Kozłowski.

Dla jednych badaczy Marks to intelektualny szarlatan, którego myśl popchnęła innych do zbrodni. Dla drugich - przenikliwy filozof, którego diagnozy do dziś nie straciły na aktualności, a Lenin i Stalin nie tylko nie wprowadzali ich w życie, ale w zasadzie im zaprzeczali.

- Sam nie budował komunizmu, nie budował  obozów, bo nie dożył tych czasów, ale odsuwanie od niego odpowiedzialności jest zbyt prostym zabiegiem. Skutkiem tego, po doświadczeniach ubiegłego wieku, po totalitaryzmach dopuszczających się ludobójstwa, ludzie którzy dziś walczą z kapitalizmem, nie mogą już używać hasła rewolucji jako sposobu na całościową przebudowę rzeczywistości - zauważył prof. Dariusz Gawin.

Jak dziś traktować dziedzictwo myśli Karola Marksa? Jaką rolę w dzisiejszym rozumieniu marksizmu odegrała krytyka warszawskiej szkoły historyków idei? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. dr. hab. Dariusz Gawin, dr Michał Kozłowski i dr Mikołaj Ratajczak

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/mg

Czytaj także

"Dla teorii spiskowych świat to wielki teatr"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 15:46
- Teorie spiskowe zakładają, że rzeczywistość jest pewnego rodzaju sceną. A skoro tak, to są też kulisy, zza których ktoś pociąga za sznurki. Ten spektakl ma scenarzystę i reżysera, którzy realizują jakiś ukryty cel - mówił w Dwójce dr Mateusz Falkowski.
rozwiń zwiń