Jakub Karpiński - kronikarz Marca '68
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z autorem książki "Honor mi nie pozwala", której bohaterem jest Stanisław Ostwind-Zuzga, postać wyjątkowa na kartach polskiej historii.
- Pochodził z tradycyjnej rodziny żydowskiej, a świadomie wybrał polskość. Mając 16 lat poszedł do legionów Piłsudskiego, był internowany, walczył w wojnie 1920 roku, służył w policji, a w podziemiu trafił do NSZ. Był komendantem powiatu węgrowskiego i kiedy wkroczyli tam Rosjanie, prawie natychmiast go aresztowali. Nie ulega wątpliwości, że mógł uratować życie, gdyby poszedł na współpracę – opowiadał Wacław Holewiński.
Major Ostwind-Zuzga został aresztowany w styczniu 1945 r. Urząd Bezpieczeństwa przewiózł go do aresztu w Otwocku i tam torturami próbował zmusić do współpracy z sowietami. Major nie dał się złamać.
Kiedy i dlaczego major Ostwind-Zuzga odrzucił propozycję kolaboracji i jak długo czekał na proces? Kto go sądził i w jakiej randze byli sędziowie? Dlaczego gen. Rola-Żymierski dowodzący wojskiem polskim walczącym u boku sowietów nie skorzystał z prawa łaski? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Rozmawiał: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Wacław Holewiński
Data emisji: 2.03.2018
Godzina emisji: 17.30
Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.
Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny
mko/bch