Historyk: za pomoc Żydom represjom poddawano także rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 18:22
- 15 października 1941 r. gubernator Generalnego Gubernatorstwa Hans Frank wprowadził karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili getta, jak i też dla Polaków, którzy udzielili pomocy Żydom. Nie tylko ukryli, ale udzielili jakiejkolwiek pomocy - mówiła w Dwójce dr Martyna Rusiniak-Karwat.
Audio
  • O Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. prasowe/IPN

pamięci.jpg
Pamięci Polaków ratujących Żydów. Serwis specjalny

W niedzielę (24.03) po raz drugi obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto to zostało ustanowione na 24 marca, ponieważ to właśnie w tym dniu, 75 lat temu, została zamordowana przez Niemców bohaterska rodzina Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywani przez nią Żydzi.

- Bardzo często za pomoc udzieloną przez jedną osobę represje spotykały całą rodzinę. Przykładem jest chociażby rodzina Ulmów, gdzie śmierć poniosło również sześcioro dzieci i jedno nienarodzone, z którym Wiktoria Ulm była w ciąży - przypomniała dr Martyna Rusiniak-Karwat.

Przed wojną Polskę zamieszkiwało ok. 3 mln osób pochodzenia żydowskiego. Ile z nich znalazło się pod okupacją niemiecką, a ile pod radziecką? Kiedy Niemcy zaczęli tworzyć getta? Jakie w szczytowym momencie było zagęszczenie osób na kilometr kwadratowy w największym, warszawskim getcie? Jaki był stosunek Polskiego Państwa Podziemnego do obywateli pochodzenia żydowskiego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Martyna Rusiniak-Karwat, prof. Grzegorz Berendt

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 17.30

pg/abi

Czytaj także

24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 11:01
Mieli zaledwie kilka, kilkanaście lat. Nosili do kryjówek na strychu lub w piwnicy chleb, mleko, wodę. Na prośbę rodziców kłamali niemieckim żołnierzom, że idący obok nich chłopiec czy dziewczynka to ich brat lub siostra. Za to, co robili podczas II Wojny Światowej dziś nazywani są Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli Łucja Jurczak - Sprawiedliwa i Mieszko Zieliński – syn Sprawiedliwego Ryszarda Zielińskiego, reżyser filmu dokumentalnego o Polakach ratujących Żydów przed Zagładą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Pomoc, która groziła śmiercią” – film dokumentalny o Sprawiedliwych

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 11:52
Dziś, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Film Mieszka Zielińskiego pt. „Pomoc, która groziła śmiercią” składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II Wojny Światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom. O filmie jego reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24. Gościem audycji był również jego ojciec, jeden ze Sprawiedliwych, Ryszard Zieliński.
rozwiń zwiń