Wkrótce minie sto lat od napisania przez Stanisława Ignacego Witkiewicza "Pragmatystów", których ukończenie autor datuje na 22 sierpnia 1919 r. I choć formalnie pierwszym dojrzałym dramatem Witkacego był "Maciej Korbowa i Bellatrix", to właśnie "Pragmatyści" powstali jako pierwsza sztuka teatralna podlegająca sformułowanym przez autora zasadom Czystej Formy. Witkacy apeluje o sztukę, która byłaby zdolna do poruszania swoich odbiorców. Jednak nie treść dramatu ma być istotna, a jego forma.
Jak opowiedzieć fabułę "Pragmatystów"? Rozpaczliwie znudzony życiem Plasfodor szuka dróg wyjścia. Niespodziewanie pojawiają się postaci, które tę odmianę mają przynieść. Nie to jednak może nas zafascynować w dramacie, ale raczej dziwności, których Witkacy serwuje wiele. Kochanka głównego bohatera jest niema. Nie wypowiada ani słowa, a przebywa na scenie niemal cały czas. Złowieszczy (wydawałoby się) motyw wprowadza z kolei Mumia Chińska, która jest w posiadaniu tajemnicy Plasfodora. Ale czy rzeczywiście się jej boimy?
"Dwa Teatry" 2019. Premiera "Pragmatystów" Witkacego>>>
W audycji opowiadaliśmy o tej iście witkacowskiej fabule, o tradycji wstawień "Pragmatystów" oraz o samej teorii Czystej Formy w teatrze.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz
Goście: prof. Barbara Osterloff (historyk teatru), Mariusz Malec (autor adaptacji oaz reżyser "Pragmatystów")
Data emisji: 24.05.2019
Godzina emisji: 17.30