- Gościem specjalnego wydania "Poranka Dwójki" był dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
- Fundacja została powołana dekadę temu w celu ochrony dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej.
- Obecnie prowadzi prace konserwatorskie w Polsce, na Białorusi, we Francji, na Ukrainie i we Włoszech.
"Pomysł założenia Fundacji narodził się w nas z potrzeby dbania o dziedzictwo i kulturę naszego kraju. Motywuje nas chęć ochrony wyjątkowych polskich zabytków oraz pragnienie szerzenia wiedzy na ich temat" - czytamy na stronie organizacji. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego powstała w 2012 roku z inicjatywy dr. Michała Laszczkowskiego i Pawła Wilskiego.
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak aktualna sytuacja na Ukrainie może wpłynąć na działalność Fundacji i prace konserwatorskie związane z ratowaniem dziedzictwa kultury polskiej u naszych wschodnich sąsiadów.
Wspólne budowanie tożsamości
Gość Dwójki podkreślił, że dotychczasowy wysiłek konserwatorski nie zostanie zmarnowany. - Mam poczucie olbrzymiego sukcesu, na Ukrainę jeżdżę od kilkunastu lat i widzę, jak szybko ten kraj się zmienia, tożsamość ludzi i stosunek do naszej wspólnej przeszłości - powiedział.
14:46 2022_02_24 09_35_51_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Michał Laszczkowski: zabytki są nośnikiem polsko-ukraińskiej tożsamości (Poranek Dwójki)
Pierwsze polskie działanie konserwatorskie na Wołyniu
Dr Michał Laszczkowski mówił także o szczegółach działań fundacji. - Najbardziej na wschód zajmujemy się renowacją kościoła św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim, to wieloletni projekt, jesteśmy w połowie jego realizacji. Kolegiata św. Wawrzyńca w Żółkwi to renowacja militarnego fryzu upamiętniającego zwycięstwo hetmana Żółkiewskiego pod Kłuszynem, w tym roku planowaliśmy zakończenie tej 7-letniej pracy. Najważniejsza dla nas jest kolegiata św. Trójcy w Ołyce, zaczęliśmy ją podnosić od samego początku, to było takie pierwsze polskie działanie na Wołyniu - zaznaczył.
Środkowoeuropejska karma: my coś budujemy, a ktoś to niszczy
Dodał, że największą frajdą są działania w niewielkich miasteczkach. - Są to kilkusetletnie pomniki czy figury na nagrobkach, kapliczki upamiętniające ważne wydarzenia. Takich obiektów na Ukrainie jest bardzo wiele, a reakcje ludzi na naszą pracę są dowodem na świadomość złożoności historii tych ziem. Ta wojna na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku. To jest nasza środkowoeuropejska karma: my coś budujemy, a ktoś to niszczy i tak po wielekroć. Już dziś musimy myśleć, co będziemy robić za pół roku, za rok, za dwa lata, kiedy sytuacja na to pozwoli - przypomniał Michał Laszczkowski.
W specjalnym wydaniu "Poranka Dwójki" rozmawialiśmy również z Lidią Onyszczenko, miejskim konserwatorem zabytków we Lwowie.
07:20 2022_02_24 08_36_37_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Lidia Onyszczenko, miejski konserwator zabytków we Lwowie, o sytuacji na Ukrainie po inwazji rosyjskiej (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: dr Michał Laszczkowski (prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego), Lidia Onyszczenko (miejski konserwator zabytków we Lwowie)
Data emisji: 24.02.2022
Godzina emisji: 9.30
mo