- Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" to państwowa instytucja kultury utworzona na podstawie zarządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
- Instytut "Polonika" obchodzi pięciolecie istnienia.
- Zadania instytucji to m.in. popularyzacja, ochrona polskiego dziedzictwa za granicą i badania.
Instytut mieści się w willi zaprojektowanej przez znanego polskiego architekta Juliusza Nagórskiego w 1934 roku. - Jej mieszkaniec bardzo ładnie wpisał się w misję Instytutu, ponieważ gospodarzem tej willi był Stanisław Kirkor, który był urzędnikiem skarbowym, współpracownikiem Stefana Starzyńskiego - mówi dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak. - Na początku II wojny światowej był jedną z osób zaangażowanych w wywiezienie polskiego złota. Osiadł na emigracji - dodaje.
"Polonik tygodnia"
Dział Analiz i Strategii reprezentuje kierownik Michał Michalski, który zajmuje się m.in. jedną z części strony internetowej Instytutu, która nazywa się "Polonik tygodnia". - Jeśli chodzi o Poloniki, to niedawno był artykuł na temat bardzo interesującego grobu wysłannika króla Jana III Sobieskiego na cmentarzu w Isfahan, onegdaj w Persji, a obecnie w Iranie. A teraz przygotowujemy tekst związany z tablicą upamiętniającą prezydenta Gabriela Narutowicza na Politechnice w Zurychu - mówi Michał Michalski.
"Budowanie pozytywnego wizerunku Polski"
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" to państwowa instytucja kultury utworzona na podstawie zarządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z dnia 18 grudnia 2017 roku. Do zadań instytucji należy m.in. gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o pozostającym poza granicami kraju polskim dziedzictwie kulturowym, prowadzenie działań na rzecz zachowania materialnych śladów kultury polskiej za granicą, wspieranie, promowanie i prowadzenie badań nad polskim dziedzictwem kulturowym za granicą czy budowanie pozytywnego wizerunku Polski i jej dziedzictwa kulturowego jako elementu dziedzictwa europejskiego i światowego.
Popularyzacja, ochrona polskiego dziedzictwa za granicą i badania
Instytut ma trzy programy strategiczne: popularyzacja, ochrona polskiego dziedzictwa za granicą i badania. Instytut wydaje książki i audiobooki, tworzy podcasty, organizuje wystawy (m.in. "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy"), warsztaty dla dzieci i realizuje filmy animowane dla młodych widzów, których bohaterami są Polo i Nika. - Popularyzacja jest przede wszystkim skierowana do osób w Polsce, natomiast program Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą to jest przede wszystkim konserwacja zabytków i wszystko to, co tej konserwacji towarzyszy - mówi dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak.
[źródło: YouTube/Instytut Polonika]
Instytut chroni cenne obiekty polskiego dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej, bada pozostawioną przez Polskę spuściznę kulturową w ramach działań inwentaryzacyjnych i dokumentacyjnych. Wyniki prezentowane są w specjalnym wydawnictwie naukowym. "Polonika" to również liczne programy grantowe i programy strategiczne.
[źródło: Facebook/Instytutu Polonika]
Czytaj też:
09:48 _PR1_AAC 2022_12_08-23-43-16-polonika.mp3 Pięciolecie działalności Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" (Kulturalna Jedynka)
***
Prowadziła: Anna Stempniak
Goście: Dorota Janiszewska-Jakubiak (dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika"), Michał Michalski (kierownik Działu Analiz i Strategii Instytutu "Polonika"), Magdalena Gutowska (Program Strategiczny POPULARYZACJA Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Instytutu "Polonika"), dr Anna Rudek-Śmiechowska (Dziań Badań Instytutu "Polonika")
Data emisji: 8.12.2022
mg/djr/kor