Pokuta za grzechy ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 18:00
W tym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o relacjach między ekologią i ograniczeniem konsumpcji a ideą postępu. Naszym gościem był dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego.
Czy możliwe jest utrzymanie obecnego tempa rozwoju bez dramatycznych skutków dla Ziemi?
Czy możliwe jest utrzymanie obecnego tempa rozwoju bez dramatycznych skutków dla Ziemi?Foto: Marti Bug Catcher/Shutterstock

Klimatyczny minimalizm ma potencjał, by stać się rozwiniętą ideologią polityczną. Jego piewcy, choć często mają na sztandarach wartości lewicowe, są w rzeczywistości ultrakonserwatywni. Chcą chronić status quo, często konserwując zastaną drabinę społeczną.

W audycji rozmawialiśmy o relacjach między ekologią i ograniczeniem konsumpcji a ideą postępu. Zastanawialiśmy się, czy jest możliwe utrzymanie obecnego tempa rozwoju bez dramatycznych skutków dla Ziemi.

Naszym gościem był ekspert ds. stosunków międzynarodowych - Michał Kuź.

To doktor nauk politycznych. Pracownik Uczelni Łazarskiego. Członek Klubu Jagiellońskiego, ekspert CAKJ i redaktor "Pressji". Absolwent Louisiana State University, Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz Instytutu Filologii Angielskiej UAM. Stypendysta Fundacji Fulbrighta, a także członek Philadelphia Society. Stały współpracownik kilku gazet codziennych i czasopism, komentator życia politycznego. Autor tekstów publicystycznych i naukowych z zakresu filozofii polityki oraz politologii porównawczej.

[biogram za kongresobywatelski.pl]


Posłuchaj
29:19 2023_03_02 17_29_38_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Pokuta za grzechy ludzkości (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Michał Kuź (doktor nauk politycznych, ekspert ds. stosunków międzynarodowych)

Data emisji: 2.03.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Piknik Naukowy "Klimat i my". Różne spojrzenia na zmiany klimatyczne

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:00
- Stworzenie sztucznego słońca, czyli fuzja jądrowa, może być w niedalekiej przyszłości bardzo istotnym źródłem energii. To znacznie by ograniczyło inne źródła wytwarzania energii, które niekorzystnie wpływają na nasz klimat - mówił dr Piotr Chmielewski z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w czasie XXIV Pikniku Naukowego zorganizowanego przez Polskie Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Wiech: do końca tego wieku możemy mieć miliony migrantów klimatycznych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 19:00
- Jeżeli patrzymy na najbliższe zagrożenia, towarzyszące globalnemu ociepleniu, to mamy przede wszystkim wzrost intensywności i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych. I to jest coś, co bardzo poważnie zagraża państwom położonym m.in. w Afryce subsaharyjskiej. Takie zjawiska mogą wyciągnąć z tego regionu miliony ludzi w poszukiwaniu nowego miejsca do życia - mówił w Dwójce dziennikarz Jakub Wiech.
rozwiń zwiń