- Już wkrótce ukaże się najnowsza publikacja Tomasza Mościckiego zatytułowana "Warszawski teatr 1918. Silva rerum".
- Jest to kronika warszawskich teatrów, w której szczegółowo opisany został każdy dzień 1918 roku.
"Warszawski teatr 1918. Silva rerum" to drobiazgowa opowieść o życiu teatralnym stolicy, ale także o życiu społecznym i politycznym oraz o przemianach obyczajowych.
Miękka okupacja niemiecka
W tamtym czasie stolica pulsowała teatrem, było bardzo dużo premier, a w kabarecie "Miraż" odbywały się one nawet w poniedziałki, co dziś jest w zasadzie niespotykane.
- Niesłychane jest bogactwo tamtego życia teatralnego. To jest świat ostatnich miesięcy okupowanej Warszawy, świat tej pierwszej niemieckiej okupacji, która o dziwo, w stosunku do tego, co mieliśmy na polskich ziemiach w latach 1939-45, była w pewnym sensie, mimo oczywiście wszystkich restrykcji, okupacją miękką. Niemcy nie dążyli do eliminacji życia kulturalnego miasta, oczywiście podporządkowali je sobie w pewnym sensie, istniała cenzura - mówił autor publikacji.
Teatry miejskie, prywatne i kabarety
Tomasz Mościcki wyjaśnił, że w tamtym czasie warszawskie życie teatralne było bardzo różnorodne. - Działała pozostałość carskiej struktury zwanej warszawskimi teatrami rządowymi. To były teatry miejskie, które działały jako tzw. zrzeszenia, czyli spółdzielnie aktorskie. Działał prywatny Teatr Mały Kazimierza Zalewskiego, były oczywiście kabarety - wyjaśnił.
Czytaj także:
Odkrycie zapomnianego teatru
Oprócz scen, na których grano po polsku, w Warszawie istniały również teatry żydowskie, ale nie tylko. Tomasz Mościcki dokonał na tym polu pewnego odkrycia. - Jestem bardzo rad, że udało się odkryć teatr, o którym właściwie nikt do tej pory nie wiedział, bo został kompletnie zapomniany. To niemiecki teatr, który działał w Warszawie, on nigdy w ogóle nie doczekał się żadnego opisu. Niemcy usiłowali tutaj także zainstalować swoje życie teatralne - uwaga - nie chcąc w żaden sposób uszkadzać polskiego życia teatralnego, tylko tworzyć po prostu inną, zupełnie alternatywną kulturę - wyjaśnił nasz gość.
29:09 2024_03_20 17_30_11_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Tomasz Mościcki i jego nowa książka o warszawskim teatrze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Tomasz Mościcki - dziennikarz od teatru
Tomasz Mościcki jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Od 1990 roku związany z Polskim Radiem (Program III (1990–1994), Polskie Radio BIS (1994–2004), Polskie Radio Program II (2004)), tworzył na tych antenach audycje poświęcone bieżącemu życiu teatralnemu, a także cykle dokumentalne wokół historii polskiego teatru i jego największych osobowości. Niezależnie od działalności antenowej od 1990 roku czynnie uprawia krytykę teatru współczesnego na łamach czasopism "Po prostu", "Życie", "Dziennik", "ODRA", "Foyer" i innych.
Tomasz Mościcki "Warszawski teatr 1918. Silva rerum" (okładka książki)
Jest także historykiem teatru, autorem książek poświęconych teatrom Warszawy. W 2008 roku opublikował monografię słynnego teatru Qui Pro Quo Kochana stara buda. Teatr Qui Pro Quo 1919–1931, nagrodzoną II nagrodą Klio. W 2009 roku ukazały się Teatry Warszawy 1939. Kronika, w roku 2012 opublikował zaś Teatry Warszawy 1944–1945. Kronika, monumentalną monografię warszawskich scen ostatnich miesięcy II wojny światowej i pierwszego roku powojennego. Książkę nagrodzono tytułem Warszawskiej Premiery Literackiej stycznia 2013 roku, a także Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2013), w tym samym roku przyznano mu także Nagrodę ZASP im. Leona Schillera.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Monika Pilch
Gość: Tomasz Mościcki (autor publikacji "Warszawski teatr 1918. Silva rerum")
Data emisji: 20.03.2024
Godzina emisji: 17.30
mo/mgc/wmkor