Krzysztof Zanussi kończy 85 lat. "Postęp to pojęcie bałamutne"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 21:33
Krzysztof Zanussi to jeden z najważniejszych przedstawicieli kina w Polsce. Reżyser w dniu swoich 85. urodzin był gościem Programu 2 Polskiego Radia, gdzie podzielił się swoimi planami i refleksjami. - Ludzie przestali czynić wysiłek, żeby wznieść się wyżej, ponad stan, w którym się znaleźli. To budzi we mnie złość - powiedział reżyser.
Krzysztof Zanussi będzie gościem Programu 2 Polskiego Radia
Krzysztof Zanussi będzie gościem Programu 2 Polskiego RadiaFoto: Jacek Konecki/PR
  • Krzysztof Zanussi jest jednym z najważniejszych przedstawicieli kina autorskiego w Polsce i na świecie.
  • Jako pierwszy polski reżyser otrzymał w 1984 roku Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za "Rok spokojnego słońca".
  • W Programie 2 Polskiego Radia wybitny reżyser ocenił, że "świat idzie w złą stronę. Pojęcie postępu, które jest dosyć powszechne, jest pojęciem bałamutnym".

Krzysztof Zanussi, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, producent i eseista. Jeden z najważniejszych przedstawicieli kina autorskiego w Polsce i na świecie - 17 czerwca kończy 85 lat. 

Krzysztof Zanussi i plany na przyszłość

Krzysztof Zanussi, odnosząc się do jubileuszu swoich 85. urodzin, stwierdził, że teraz znacznie bardziej docenia to, co może robić. - Miałem perypetie zdrowotne i po nich zdałem sobie sprawę, że tych jubileuszów mogło więcej już nie być. Jakoś jednak z tego wyszedłem i mam ten czas pożyczony. Cieszę się nim bardziej, niż cieszyłbym się, gdyby nie było takich zagrożeń - powiedział.

- Ktoś powiedział kiedyś, że jak stary człowiek robi plany na przyszłość, to Pan Bóg już się tylko ironicznie uśmiecha. Ja mam całą masę planów na przyszłość, wielką radość z tego, co robię, i mam nadzieję, że jeszcze będę mógł trochę coś więcej zrobić, niż zrobiłem dotąd - zdradził.

Postęp

Dzieląc się swoimi refleksjami, wybitny reżyser ocenił, że dzisiaj wiele pojęć jest zwodniczych. - Wydaje mi się, że świat idzie w złą stronę. Pojęcie postępu, które jest dosyć powszechne, jest pojęciem bałamutnym. To wcale nie jest postęp w wielu wypadkach i aspektach. Ja dopatrywałbym się postępu ludzkości w jej rozwoju i tym, żeby następne pokolenie było lepsze od poprzedniego: bardziej odpowiedzialne, mądrzejsze, światlejsze czy bardziej wielkoduszne - ocenił.

- Tymczasem wydaje mi się, że jest przeciwnie. Jakiś horyzont tych naszych aspiracji się skurczył. Ludzie przestali czynić wysiłek, żeby wznieść się wyżej, ponad stan, w którym się znaleźli. To budzi we mnie złość - powiedział.

Bunt i rozumienie wolności

Reżyser powiedział kiedyś, że „na starość jest bardzo zbuntowany”. Zapytany o te słowa wyznał, że rozczarowuje go postawa niektórych osób. - Nie chce być tym Don Kichotem walczącym z całym światem. Niestety na wielu płaszczyznach z tymi ludźmi wokół mnie coś się nie zgadza. Mówią o czymś, czego nie uważam za absolutną wartość - podkreślił.

- Definiują wolność w sposób, który wydaje mi się bałamutny. Mówią o tej wolności, a dla mnie to jest częściej swawola. Dyskomfort jest typowy dla starości, ale mnie dosięgnął mocniej, niż się spodziewałem. Próbuję się gryźć w język i nie wykrzykiwać oznak tego niezadowolenia, bo bardzo czuję się w tym samotny - przyznał Krzysztof Zanussi.


Posłuchaj
29:20 _PR2 (mp3) 2024_06_17-17-30-18.mp3 Krzysztof Zanussi o swojej karierze i planach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

 

Krzysztof Zanussi i prowadzący audycję Marcin Pesta Krzysztof Zanussi i prowadzący audycję Marcin Pesta

dz/wmkor

Czytaj także

Zamiłowanie do Wrocławia i Dolnego Śląska. Co stoi za fascynacją Waldemara Krzystka?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 17:32
Wrocław i Dolny Śląsk to bardzo ważne miejsca dla Waldemara Krzystka - reżysera, który co i rusz wraca w ten region z kamerą. O swoim zamiłowaniu do Dolnego Śląska, wspomnieniach z dzieciństwa oraz filmowych inspiracjach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

43. Festiwal "Młodzi i Film". "Chodzi nam nie tylko o metrykę, ale młode spojrzenie na kino" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 12:23
Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie to okazja dla młodych twórców na pokazanie swoich umiejętności i nowego spojrzenia na kino. W "Poranku Dwójki" o wydarzeniu i tym, co będziemy mogli na nim zobaczyć opowiedział jego dyrektor medialny - Krzysztof Kwiatkowski.
rozwiń zwiń