Grzegorz Kapla: przygoda zaczyna się tam, gdzie kończy się planowanie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 19:58
- Turysta wie, co się będzie działo. Ma plan, wie o której są śniadania, o której są transfery, a o której zaczyna się program fakultatywny. Podróż natomiast nie ma planu. Nie wiemy, co nas spotka, i otwieramy się na różne możliwości - mówił w Dwójce Grzegorz Kapla, dziennikarz i podróżnik, autor książki "Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych".
Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych Grzegorza Kapli to książka, która zrodziła się z tęsknoty, aby osobiście poznać miasta, znane dotąd jedynie z nazwy
"Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych" Grzegorza Kapli to książka, która zrodziła się z tęsknoty, aby osobiście poznać miasta, znane dotąd jedynie z nazwyFoto: Jakub Kukla/PR2
  • Podróże pozwalają na przeżycie niezapomnianych przygód i poznanie różnych kultur.
  • Wie o tym Grzegorz Kapla, autor książki "Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych".
  • Pomysł na nią zrodził się z tęsknoty, aby osobiście poznać miasta, znane dotąd jedynie z nazwy, takie jak: Jerozolima, Kair, Dubaj, Delhi, Singapur, Panama, Nowy Jork i Kapsztad.

Bakcyla podróżowania Grzegorz Kapla złapał wiele lat temu. Impulsem było pewne spotkanie w Kairze...

Podróże jak narkotyk

Mój przyjaciel, nowozelandzki podróżnik, podarował mi wtedy książkę Lonely Planet's. Następne zawiózł mnie na dworzec autobusowy, wsadził do autobusu do Marsa Matrouh i powiedział, że tam się przesiądę. Nie miałem wtedy pojęcia, jak się porozumieć ani co zrobić. Fotel w tym starym, dosyć zapyziałym autobusie był jedynym bezpiecznym miejscem, jakie wtedy miałem - wspominał gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Tamta podróż sprawiła jednak, że Grzegorz Kapla miał ochotę na więcej. - To jest tak bardzo pociągające, że kiedy raz tego zakosztujemy, to pewnie uzależniamy się od tego tak samo jak od narkotyków. Potrzebujemy tego, żeby świat przewijał się nam przed oczami, a nie na ekranie telewizora, monitora czy smartfona - tłumaczył.

"Państwa - miasta" - reportaże z rajów nieutraconych

Jak przekonywał, to, czy ktoś jest turystą czy podróżnikiem, zależy od tego, czy rozumie to, na co patrzy. - W momencie, gdy przestajemy zaliczać kolejne obrazki, o których mówi nam przewodnik, a zaczynamy nawiązywać z historią tego miejsca jakąś emocjonalną i intelektualną więź, zaczyna się podróż - podkreślił Grzegorz Kapla.

Posłuchaj
28:14 Dwójka OWZK kapla 18.07.2024.mp3 Grzegorz Kapla i podróż po miastach świata (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Jego najnowsza książka - "Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych" zrodziła się z tęsknoty, aby osobiście poznać miasta, znane dotąd jedynie z nazwy: Jerozolimę, Kair, Dubaj, Delhi, Singapur, Bandar Seri Begawan, Dżakartę, Port Vila, Papeete, Panamę, Nowy Jork, Kapsztad, Berlin.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Grzegorz Kapla (pisarz, dziennikarz, podróżnik)

Data emisji: 18.07.2024

Godz. emisji: 17.30 

dz/pg/kmp

Czytaj także

"Kraina w kratę". Dwójka w Swołowie- stolicy zabudowy szachulcowej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2024 17:00
Dwójka zawitała do Swołowa - stolicy "Krainy w kratę", jednej z najciekawszych miejscowości w Polsce, charakteryzującej się kraciastymi fasadami budynków. To właśnie tam odbywa się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica. Monika Zając i Michał Dębski rozmawiali o lokalnych tradycjach i muzyce inspirowanej różnymi obszarami świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w zamku Sarny. "To dawny zamek obronny o proweniencji XV-wiecznej"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2024 17:00
- Osobiście cieszę się, że właściciele, oprócz nazwy zamek Sarny, wrócili do dawnej nazwy Scharfeneck. Jak ją przetłumaczymy, będzie dla nas swojska. To nic innego jak Ostry Róg. Mamy zamek o identycznej nazwie koło Szamotuł i to jest rzecz, która jest podobna. Chodzi o warunki obrony. Potem powstał w tym miejscu zamek renesansowy, następnie przebudowany na rezydencję barokową, i teraz mamy to, co mamy - mówił w Dwójce Gabriel Jaczewski, regionalista.
rozwiń zwiń