Katarzyna Roman-Rawska: staroobrzędowcy wyłonili się z niechęci do rosyjskiego imperium

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 21:15
- Był XVII wiek i Cesarstwo Rosyjskie zaczynało ostrzyć sobie kły i pazury. Nie godząc się na reformy liturgiczne, staroobrzędowcy nie zgodzili się też na nowy układ społeczny, który właśnie w tym momencie zaczynał ciążyć ku imperium - mówiła Katarzyna Roman-Rawska, autorka książki "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach".
W swojej książce Katarzyna Roman-Rawska łączy perspektywę badaczki i starowierki
W swojej książce Katarzyna Roman-Rawska łączy perspektywę badaczki i starowierkiFoto: Bartosz Bańka/Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Staroobrzędowcy to odłam religii prawosławnej. Jego wyznawcy swoją obrzędowość opierają na liturgii sprzed reformy Nikona. Historia starowierów rozpoczyna się w XVII wieku, gdy zbuntowali się przeciwko reformom religijnym i opuścili Rosję.

Posłuchaj
48:13 Dwójka OWZK 16.09.2024.mp3 Rozmowa z Katarzyną Roman-Rawską, autorką książki "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Katarzyna Roman-Rawska o najmniejszej mniejszości w Polsce

W dzisiejszej Polsce staroobrzędowcy uchodzą za jedną z najmniejszych mniejszości. Szczególnie kobiety, które współtworzyły kulturę oraz codzienność tej wspólnoty. Katarzyna Roman-Rawska, łącząc perspektywę badaczki i starowierki, spisuje historię swojej matczyzny i dobrowolnej przynależności do niej.

- Myślę, że ta książka w dużej mierze pokazuje dwoistość tematu tożsamości polskich starowierów. Z jednej strony pełna zgoda, że ja pokazuję i obnażam mechanizmy stygmatyzowania ich za tę ich odmienność, za ruskość, za przynależność do świata ortodoksów. Z drugiej jednak pokazuję też, że oni nigdy nie chcieli w zasadzie dążyć do walki o prymat tożsamości. Z różnych powodów. Teraz, po czasie, myślę sobie o tym w ten sposób, że ich tożsamość jest bardziej szeptana niż głośno krzyczana - tłumaczyła autorka książki.

"W 7530 roku od stworzenia świata"

"Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" to intymna i nostalgiczna opowieść. Pamięć, tożsamość, wstyd, duma ze swojego pochodzenia, a także opisywanie własnej rodzinnej historii - oto najważniejsze wątki, o których pisze Katarzyna Roman-Rawska. 

W 7530 roku od stworzenia świata według kalendarza starowierskiego i bizantyjskiego przystąpiłam do wywoływania wspomnień i zbierania opowieści - wyznaje w swojej książce autorka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Marta Strzelecka

Gość: Katarzyna Roman-Rawska (pisarka i tłumaczka, autorka książki "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach")

Data emisji: 16.09.2024

Godz. emisji: 19.10

pg/wmkor

Czytaj także

"Przysłona" - książka, która czekała na debiut 15 lat. "Pewnego dnia pomyślałam, żeby zajrzeć do tych stron"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 21:25
Na rynku ukazała się książka "Przysłona". Pozycja napisana jest prozą, a jej autorka - poetka Jadwiga Malina - zdradziła w Programie 2 Polskiego Radia, że tekst czekał na publikację kilkanaście lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Kościelskich dla debiutantki! To Aleksandra Tarnowska

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2024 14:37
Nagrodę Kościelskich za rok 2024 otrzymała Aleksandra Tarnowska za powieść "Wniebogłos". Decyzję jury ogłosiła w niedzielę (8.09) Fundacja im. Kościelskich z siedzibą w Genewie, która od 1962 roku zajmuje się przyznawaniem tego literackiego wyróżnienia.
rozwiń zwiń