"Patrz trochę szerzej". Piotr Szwed: hip-hop pozwala na praktyczny odbiór kultury

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 22:00
- Bardzo często w historii literatury spotykamy się z twórczością, która pełniła pewną funkcję. Miała ludziom np. pomagać albo w prosty sposób coś ludziom wyjaśnić. Hip-hop pozwala na bardzo praktyczny odbiór kultury, czego nie można zawsze powiedzieć np. o współczesnej poezji - mówił w Dwójce Piotr Szwed, autor książki "Patrz trochę szerzej - hip-hopowy kurs literatury".
Piotr Szwed stara się pokazać, w jaki sposób hip-hopowi twórcy mierzą się często z zasadniczymi pytaniami, stawianymi już w antyku
Piotr Szwed stara się pokazać, w jaki sposób hip-hopowi twórcy mierzą się często z zasadniczymi pytaniami, stawianymi już w antykuFoto: Losev Artyom/Shutterstock

"Rapy wulgarne - tak widzę hip-hop" - ten cytat z piosenki artysty znanego jako Kękę jest tytułem jednego z rozdziałów książki Piotra Szweda "Patrz trochę szerzej - hip-hopowy kurs literatury", ale też wyrazem dość powszechnego odczucia społeczeństwa wobec tego gatunku muzycznego.


Posłuchaj
47:31 Dwójka OWZK 3.10.2024.mp3 Rozmowa z Piotrem Szwedem, autorem książki "Patrz trochę szerzej - hip-hopowy kurs literatury" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Jak kanon literacki odbija się w hip-hopowych tekstach

Łódzki literaturoznawca, polonista i krytyk muzyczny stara się jednak pokazać, w jaki sposób jego twórcy mierzą się często z zasadniczymi pytaniami, stawianymi już w antyku, jak manifestowana w ostrych tekstach postawa zbieżna jest z postawą romantycznych wieszczów. Być może sięgając właśnie po nowe formy wyrazu, można kolejnym pokoleniom pokazywać aktualność klasyki.

Czytaj także:

- Takie wycieczki od jednego tekstu do drugiego, takie kontekstowe czytanie kultury poprzez zestawienia, poprzez konfrontowanie ze sobą rozmaitych tekstów, one bywają szalenie inspirujące. Np. poprzez kontekst hip-hopowy, który w mojej książce jest istotny, ale znakomicie też sprawdza się tu muzyka instrumentalna czy ambient - przekonywał gość Dwójki.

Duchowi bracia z dwóch odległych epok

Piotr Szwed dostrzega związek hip-hopu m.in. z... poezją baroku. - W rapie kapitalna jest melodia słowa. Dobrzy raperzy słyszą muzykę słów i bawią się tymi współbrzmieniami, akcentami, aliteracjami, rozwiązaniami, które powodują, że pal sześć o czym to jest, ale to po prostu dobrze brzmi. Przecież na tym samym opierała się np. poezja barokowa - tłumaczył autor książki "Patrz trochę szerzej - hip-hopowy kurs literatury".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Piotr Szwed (autor książki "Patrz trochę szerzej - hip-hopowy kurs literatury")

Data emisji: 3.10.2024

Godz. emisji: 19.10

pg/kmp

Czytaj także

"Iconic Day in Polish Hip-Hop History", czyli 300 najlepszych polskich raperów na jednym zdjęciu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2024 20:40
Rapowa scena w Polsce doczeka się własnej odpowiedzi na "A Great Day in Hip Hop". W projekcie udział weźmie Piotr Sikora - fotograf, przed którego obiektywem pozowały największe gwiazdy amerykańskiego rapu: Eminem, 50 Cent, Kanye West i Snoop Dogg. O sesji zdjęciowej zainspirowanej słynnym zdjęciem Gordona Parksa w "Poranku Czwórki" mówi jej pomysłodawca, Jakub Krzyżanowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tobik: pielęgnuję hip-hop w czasach, w których rapować może każdy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 16:34
Undergroundowy raper Tobik w czerwcu wydał album "MaxTape". W "Poranku Czwórki" porozmawiał z Numerem Razem o oldschoolowym hip-hopie, kulturze hip-hop i swoim podejściu do muzyki. 
rozwiń zwiń