Lista, na której wyniki czekają ośrodki akademickie z całego globu, powstaje przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju. Tworzy ją od 2003 r. działająca przy tej uczelni organizacja Shanghai Ranking Consultancy.
Klasyfikacji poddano ponad 2500 instytucji, a w finalnym rankingu znalazło się 1000 uniwersytetów. Wśród wyśrubowanych kryteriów jest to, czy dana uczelnia może pochwalić się noblistami w gronie absolwentów i pracowników, badaczami cytowanymi w publikacjach "Nature" i "Science" czy publikacjami zawartymi w międzynarodowych bazach tekstów naukowych.
Harvard liderem
Z Polski wśród pierwszych 500 najlepszych uczelni znalazły się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Listę otwiera amerykański Uniwersytet Harvarda, który jest liderem tego zestawienia po raz 22.
Pierwszą dziesiątkę najlepszych zdominowały uczelnie z USA. To Stanford (2), Massachusetts Institute of Technology (3), Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (5), Princeton (7), Uniwersytet Columbia (8), California Institute of Technology (9) oraz Uniwersytet w Chicago (10). Brytyjskie szkoły - Cambridge i Oksford - zajęły miejsca 4. i 6.
Dokładne miejsca w rankingu dotyczą tylko pierwszej setki najlepszych uczelni świata. Pozostałe są plasowane na liście w przybliżeniu – pojawiają się w grupach liczących 50 albo 100 placówek.
Uczelnie techniczne i medyczne
Polską listę uzupełniają Politechnika Gdańska (801-900) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Wrocławski Uniwersytet Medyczny (miejsca 901-1000). W tegorocznym zestawieniu zabrakło Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który wypadł z listy.
Stany Zjednoczone mają w rankingu w sumie 183 uczelnie. Licznie reprezentowane są też Chiny - 225 szkół. Najlepszy w kontynentalnej Europie jest Uniwersytet Paryż-Saclay - awansował w tym roku o trzy pozycje na 12. miejsce. Kolejna, na 21. miejscu, jest Politechnika Federalna w Zurychu (ETZ Zurich). Czechy mają w zastawieniu sześć uczelni, Węgry - cztery, Litwa i Słowacja po jednej.
Czytaj także:
pg/pap/Polsat/TVN/wmkor