Han Kang. Co wiemy o laureatce literackiej Nagrody Nobla i jej twórczości?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 21:28
Han Kang to pierwsza laureatka literackiej Nagrody Nobla z Korei Południowej. Pisarka nie znajdowała się w gronie faworytów do tego wyróżnienia. Jednak ci, którzy znają już jej twórczość, przeczuwali taki scenariusz.
Han Kang to autorka pochodząca z literackiej rodziny
Han Kang to autorka pochodząca z literackiej rodzinyFoto: PAP/PA/Abaca

Han Kang urodziła się w 1970 roku w południowokoreańskim mieście Gwangju, a w wieku dziewięciu lat przeprowadziła się z rodziną do Seulu. Pochodzi ze środowiska literackiego, a jej ojciec jest uznanym powieściopisarzem. Oprócz pisania poświęciła się także sztuce i muzyce, co znajduje odzwierciedlenie w całej jej twórczości literackiej.

Posłuchaj
44:07 _PR2 (mp3) 2024_10_10-19-09-51.mp3 Han Kang. Co wiemy o laureatce literackiej Nagrody Nobla i jej twórczości? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Han Kang po polsku

Japonistka Karolina Bednarz nie ukrywała radości z powodu nagrody dla pisarki. 53-letnia Han Kang jest pierwszą Koreanką z literacką Nagrodą Nobla. - Myślę, że jeszcze bardzo dużo przed nią i nie mogę się doczekać, co jeszcze będzie nam dane przeczytać. Może będzie tego więcej, bo wydawcy będą mieli dodatkową motywację do publikowania dzieł laureatki Nagrody Nobla - stwierdziła.

- Han Kang napisała dość sporo i wiem, że w przyszłym roku ma wyjść kolejna książka po polsku. Ukazała się już w wersji angielskiej jako "Lekcja greckiego" [...]. Zawsze lubię jednak czytać wcześniejsze prace autorek i próbować zrozumieć, skąd biorą się pewne fascynacje. Po cichu liczę, że ktoś się za to weźmie i tłumaczka czy wydawnictwo da nam taki prezent - dodała.

Kandydatka do Nobla

Małgorzata Szymankiewicz rozmawiała z tłumaczką książek Han Kang - Justyną Najbar-Miller. - Jest to bardzo szczególna chwila. Czuję się bardzo wzruszona i to wielki honor tłumaczyć jej dzieła. Zaskoczyła mnie ta wiadomość, choć uważam, że zasługuje na Nagrodę Nobla - oceniła.

Tłumaczka przyznała, że podczas swojej pracy nad tłumaczeniem jednej z książek noblistki dało się zauważyć potencjał na Nagrodę Nobla. - Kilka lat temu ukazała się książka "Nadchodzi chłopiec" i kiedy przesłałam ją swojemu promotorowi, to powiedział, że czuje, iż to dobra kandydatka na literackiego Nobla - opowiedziała.

Moda na Koreę

Koreańczycy nie są już odbierani w naszym kraju jako zupełnie nieznana nacja. Zapytaliśmy koreanistkę - prof. Ewę Rynarzewską - o zainteresowanie Polaków tamtą kulturą. - Widzę, jak duża nastąpiła zmiana. Jeszcze 30 lat temu na koreanistykę w zasadzie nie było chętnych. To były osoby, które nie dostały się na japonistykę czy inny kierunek. Siłą rzeczy trafiały do nas i myślę, że żadna z nich tego nie żałowała - oceniła.

- W tej chwili jesteśmy jednym z najbardziej obleganych kierunków na Uniwersytecie Warszawskim. To owoc strategii, jaką przyjęli Koreańczycy. Zaoferowali Europie ciekawą rozrywkę. Bardzo wielu naszych studentów trafia do nas z uwagi na K-pop - przyznała prof. Ewa Rynarzewska.

"Wegetarianka"

Jan Kanty Zienko rozmawiał z Patrycją Wysokińską - reżyserką, która miała okazję poznać twórczość noblistki dekadę temu. Jej książka zapadła Patrycji Wysokińskiej tak głęboko w pamięć, że wykorzystała ją w później podczas studiów w Akademii Teatralnej. - Moja przygoda z "Wegetarianką" rozpoczęła się od koreanistyki. Było to w 2014 roku, kiedy książka została wydana u nas i Han Kang była w Polsce - wspominała.

Czytaj także:

- Wydawała mi się na początku bardzo dziwną książką, która dzieje się na granicy snu i jawy. Nie do końca wiedziałam, jak się do niej odnieść. Została jednak gdzieś we mnie i w ciągu lat do niej wracałam - przyznała.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Karolina Bednarz, prof. Ewa Rynarzewska, Patrycja Wysokińska, Justyna Najbar-Miller

Data emisji: 10.10.2024

Godz. emisji: 19.10

dz/wmkor

Czytaj także

Literacki Nobel dla Jona Fossego. "Takich pisarzy na świecie jest tylko kilku"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 22:00
- Wiedzieliśmy, że Jon Fosse właściwie już odniósł międzynarodowy sukces i uważany jest za pisarza największego formatu. Takich pewnie na świecie żyjących jest kilkunastu, kilku nawet może - mówił w Dwójce Krzysztof Cieślik, tłumacz literatury, krytyk literacki i współwłaściciel niewielkiego wydawnictwa, które wydało "Septologię", najnowsze dzieło noblisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla 2024. Otrzymała ją południowokoreańska pisarka Han Kang

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 13:03
Komitet Noblowski ogłosił nazwisko tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla. Została nią Han Kang - pisarka pochodząca z Korei Południowej.
rozwiń zwiń