Tradycje żałobne dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 17:50
Przed dniem Wszystkich Świętych w audycji zastanawiać będziemy się między innymi nad tym, jak współcześnie, przez ludzi różnych wyznań, również przez ateistów, mogą być odbierane pieśni żałobne, bardzo zakorzenione w tradycji katolickiej, pełne odwołań do religii.
Pieśni żałobne to utwory bardzo zakorzenione w tradycji katolickiej, pełne odwołań do religii.
Pieśni żałobne to utwory bardzo zakorzenione w tradycji katolickiej, pełne odwołań do religii.Foto: PeopleImages.com - Yuri A

Gościć będziemy Martę Tarnowską - śpiewaczkę, antropolożkę kultury, socjolożkę. Jest ona badaczką tradycyjnej muzyki wiejskiej, współtwórczynią grupy śpiewaków Ziemski Lament, która sama wykonuje dawne pieśni żałobne.

Porozmawiamy o dawnych sposobach radzenia sobie ze śmiercią bliskich i o tym, jakie znaczenie pieśni żałobne mogą mieć dziś. Zastanowimy się, jak współcześnie, przez ludzi różnych wyznań, również przez ateistów, mogą być odbierane pieśni żałobne, bardzo zakorzenione w tradycji katolickiej, pełne odwołań do religii.

Marta Tarnowska będzie mówić o swoich doświadczeniach antropolożki, ale również o tym, w jaki sposób wyniki jej prac badawczych mogą pomóc w radzeniu sobie ze śmiercią kogoś bliskiego. Porozmawiamy o tym, dlaczego opłakiwanie to ważny element pożegnania, o kultywowaniu tradycji żałobnych na wsi oraz o tym, czego wciąż można nauczyć się od wiejskich śpiewaków i śpiewaczek pogrzebowych.

Zastanowimy się też, w jakim stopniu pieśni żałobne można odczytywać jako opowieści o Ziemi, niszczonej przez kataklizmy.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w czwartek (31.10) w godz. 19.10-20.00 zaprasza Marta Strzelecka.

pg/wm

Czytaj także

"Podejście do śmierci wypływa z podejścia do życia"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 19:05
- Pandemia mogła stanowić memento, moment zatrzymania i zastanowienia się: czy na pewno idziemy z naszym rozumieniem sensu życia i śmierci w dobrą stronę? Tak się nie stało - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Klubu Jagiellońskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odeszli w 2023 roku. Pożegnania z ludźmi kultury [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 14:45
Przez pięć jesiennych dni na antenie Dwójki wspominamy ludzi kultury, którzy odeszli w tym roku. W okolicach dni Wszystkich Świętych oraz Zaduszek przypominamy m.in. aktorów, muzyków, pisarzy, dziennikarzy i historyków sztuki, którzy przez lata wzruszali nas, rozśmieszali, zadziwiali i skłaniali do refleksji.
rozwiń zwiń