Artystka zaznaczyła, że przy wyborze utworu dla swojego zespołu zwraca uwagę na jego wnętrze. – Musi mieć taką energię, ładunek emocjonalny, który do mnie przemawia, który rozumiem i potrafię rozbudować. To nie może być zbiór motywów, których nie da się skleić – tłumaczyła. Podkreśliła, że w muzyce współczesnej zdarza się często, że utwór jest właśnie takim zlepkiem niepowiązanych motywów.
Założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" jest jedną z nielicznych kobiet uprawiających zawód dyrygenta. – To przede wszystkim męski świat. Młode kobiety, które ruszają na podbój tego zawodu, nie mają łatwiej niż ja. Tak naprawdę nie wolno nikogo naśladować – radziła.
Skrzypek Krzysztof Jakowicz przyznał, że Agnieszka Duczmal wnosi do swojego zawodu kobiecy wdzięk. Jerzy Maksymiuk , dyrygent, podkreślił, że bohaterka "Biura Myśli Znalezionych” wiele lat pracuje z jedynym zespołem i nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu . – A to jest strasznie trudne – zaznaczył. Przyznał, że Agnieszka Duczmal ma swój charakterystyczny sposób dyrygowania. – Niezwykle burzliwy, energiczny, ale z takim rysem poetyki – stwierdził.
Podczas spotkania ze słuchaczami Agnieszka Duczmal wspominała także swoje beztroskie dzieciństwo, opowiadała o rodzinnych tradycjach muzycznych, początkach wspinaczki na zawodowe szczyty, a także o swoich pasjach i marzeniach - tych zrealizowanych, i tych, które wciąż czekają na spełnienie.
W "Biurze Myśli Znalezionych" o Agnieszce Duczmal opowiadał także Marek Biliński , kompozytor. W programie pojawiła się też Anna Sroka , która na scenie muzycznego studia Trójki śpiewała piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej i Juliana Tuwima.
Poniżej prezentujemy przekazany nam przez Agnieszkę Duczmal rękopis wiersza, który przed laty napisała dla niej Agnieszka Osiecka .