Zakazana muzyka. Jak grają tam, gdzie to zabronione

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 19:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o muzycznych wygnańcach i poświęconych im filmach dokumentalnych pokazywanych na festiwalu Docs Against Gravity.
Audio
  • Zakazana muzyka. Jak grają tam, gdzie to zabronione (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Muzyk malijskiego zespołu Songhoy Blues, o którym opowiada film Grajmy dopóki nas nie zabiją
Muzyk malijskiego zespołu Songhoy Blues, o którym opowiada film "Grajmy dopóki nas nie zabiją"Foto: Paul Hudson/wikimedia/CC BY-SA 2.0

"Pieśń Lahore" mówi o grupie pakistańskich wirtuozów, którzy grali niegdyś w orkiestrach muzykę filmową i tradycyjną, a dziś we własnym kraju boją się występować publicznie ze względu na potencjalne ataki radykalnych islamistów. "Grajmy dopóki nas nie zabiją" to z kolei historia grupy Songhoy Blues i innych malijskich wykonawców, którzy muszą uciekać z rejonu Timbuktu i Gao przed wojną.

Jak wygląda sytuacja muzyków w obu tych miejscach? Gdzie jeszcze muzyka jest zakazana? Jak to wpływa na miejscowe tradycje? I jak wygląda stosunek islamu w łagodnej i radykalnej wersji do muzyki? Na te pytania odpowiadali senegalski wokalista, dziennikarz i działacz społeczny Mamadou Diouf, jeden z organizatorów festiwalu Docs Against Gravity Karol Piekarczyk oraz dziennikarz muzyczny Michał Wieczorek.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Bartek Chaciński

Data emisji: 13.05.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/pj

Czytaj także

Trzy razy M: Madagaskar, Mauritius, Mozambik

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 12:00
Jak brzmi afrykański kraj oraz dwie pobliskie wyspy? W "Nokturnie" słuchaliśmy bardzo różnej muzyki z tego samego rejonu świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michael Asmara i nowa muzyka w Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 17:00
W audycji "Nokturn" Krzysztof Dziuba rozmawiał z indonezyjskim kompozytorem i dyrektorem festiwalu muzyki współczesnej w Yogyakarcie - Michaelem Asmarą.
rozwiń zwiń