Łączność w Powstaniu. "Unikaliśmy dzwonienia"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 19:00
- Od pierwszych godzin Powstania Warszawa rozpadła się na kilka odseparowanych ośrodków walki. Przepływ informacji zapewniali gońcy i łączniczki - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego
Audio
  • Łączność w Powstaniu Warszawskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Łączniczki Poczty Polskiej w Powstaniu Warszawskim
Łączniczki Poczty Polskiej w Powstaniu WarszawskimFoto: CAF/PAP

Oblicza się, że w czasie 63 dni Powstania harcerze przenieśli blisko 200 tysięcy przesyłek. Na powstańczą sieć łączności oprócz poczty składały się także radiostacje: Błyskawica i Burza. - Łączność radiowa nie była prostą operacją - opowiadała dr Katarzyna Utracka. - Przykładowo Śródmieście ze Starówką komunikowało się poprzez stację przekaźnikową w Londynie.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" podkreślał, że działalność radiostacji w dużej mierze skierowana była do słuchaczy za granicą, ponieważ w samej Warszawie było niewiele odbiorników. - Radiostacje nadawały nie tylko codzienne informacje, ale też za ich pośrednictwem przekazywano zaszyfrowane informacje o alianckich zrzutach broni.

Działalność gońców i łączniczek wspominał dr Stanisław Ozimek, który w trakcie Powstania sam był zaangażowany w roznoszenie prasy i listów. W audycji wyjaśniał, dlaczego powstańcy unikali łączności telefonicznej. - Telefony były na niemieckim podsłuchu. Po wykonaniu połączenia często rozpoczynał się ostrzał.

W programie mówiliśmy także o otwartej w Muzeum Postania Warszawskiego ekspozycji poświęconej tematyce łączności.

serwis specjalny
powstanie warszawskie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie 1944

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: dr Katarzyna Utracka (Dział Historyczny Muzeum Powstania Warszawskiego), dr Stanisław Ozimek (historyk), Anna Grzechnik (Dział Konserwacji Muzeum Powstania Warszawskiego).

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Skrytka z ulicy Polnej - powstańcza tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 17:50
W "Poranku Dwójki" powróciliśmy do przeszłości, a to w związku z niedawnym odkryciem na ulicy Polnej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie w filmie i książce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 17:00
- Ten film był przełomem w postrzeganiu powstania, łączyło się to z decyzją dotyczącą pokolorowania obrazu - mówił w Dwójce Marcin Ciszewski, historyk, autor książki "Wędrówka po walczącym mieście".
rozwiń zwiń