Współczesna sztuka. Gwiazdy i cała (prawdziwa) reszta?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 18:00
- Z całego obszaru świata sztuki widocznych artystów jest od 5 do 7 procent. Reszta pozostaje nieznana, co nie znaczy, że oni nie działają - mówiła Anna Baumgart, autorka filmu "Ciemna materia sztuki".
Audio
  • Współczesna sztuka. Gwiazdy i cała (prawdziwa) reszta? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dlaczego niektórym artystom udaje się przebić do elitarnego grona znanych, a innym już nie? (zdj. ilustracyjne)
Dlaczego niektórym artystom udaje się przebić do elitarnego grona "znanych", a innym już nie? (zdj. ilustracyjne) Foto: Pixabay/domena publiczna

Tytułowa metafora filmu, zaczerpnięta od nowojorskiego teoretyka Gregory'ego Sholette'a, zakłada - jak przypomniano w audycji - jedną istotną rzecz: ta "niewidzialna większość" umożliwia zaistnienie pozostałej, głośnej i rozpoznawalnej, garstce artystów. Zapewnia światu sztuki dynamikę i żywotność.

Czy teza Sholette'a sprawdza się również w polskich warunkach? Sceptycznie odniósł się do tego dr Mikołaj Iwański, który przypomniał, że ta metafora osadzona jest w specyficznym kontekście artystowskiego świata Nowego Jorku.

Jednak co łączy sportretowanych w filmie Anna Baumgart dziesięciu artystów z Sopotu z artystami nowojorskimi? W jakim sensie film ten krytykuje "system gwiazdorski"? I czy nie ma ucieczki od takiego mechanizmu świata współczesnej sztuki?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Anna Baumgart (artystka sztuk wizualnych), dr Mikołaj Iwański (filozof i ekonomista), Paweł Sosnowski (krytyk i historyk sztuki)

Data emisji: 11.08.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/ab

Czytaj także

Kto inwigilował artystów w PRL?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 20:00
- Nikt nie wiedział, że szef wrocławskiego związku artystów zaczynał karierę w milicji, ścigając żołnierzy podziemia - opowiadał Jarosław Jakimczyk, który badał inwigilację środowisk artystycznych w PRL.
rozwiń zwiń