Co z tym końcem historii? Wokół książki Fukuyamy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 20:00
O diagnozie amerykańskiego politologa, który uznał liberalną demokrację za najlepszy system polityczny, rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą".
Audio
  • Co z tym końcem historii? Wokół książki Fukuyamy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/AlexeyVeselykh

Ćwierć wieku Francis Fukuyama wydał swoją głośna książkę - "Koniec historii i ostatni człowiek". Jej krytykowanie dość szybko stało się modne. Nie ma w tym zresztą niczego dziwnego, skoro publicyści częstokroć przypisywali Fukuyamie mało wyrafinowaną intelektualnie tezę o tym, że po 1989 roku nie zdarzy się już nic ważnego.

Kontrowersyjność "końca historii" polega na czymś zgoła innym. Zdaniem amerykańskiego politologa liberalna demokracja zaspokaja ludzkie potrzeby, dlatego nie można wyobrazić sobie konkurencyjnego i zarazem doskonalszego od niej ustroju politycznego. Skąd jednak w Świecie Zachodu widoczna ostatnio wyraźnie pogarda elit wobec mas i gniew mas na elity?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Piotr Kłodkowski (politolog, autor wstępu do nowego wydania "Końca historii i ostatniego człowieka"), dr Jan Tokarski (filozof, historyk idei)

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Czytaj także

Myślenie bez podpórek. Filozofia Hannah Arendt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 15:00
– W zerwaniu nici tradycji europejskiej widzi ona z jednej strony katastrofę, z drugiej zaś wielką szansę – mówiła dr Paulina Sosnowska, badaczka myśli Hannah Arendt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poprawność polityczna lekiem na konflikty?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 20:00
- Przy pomocy poprawności próbujemy tamować pewnego typu wypowiedzi, ale uczucia i myśli zostają - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szahaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media narodowe. Głos władzy czy "pies łańcuchowy"?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 18:00
Jaki obraz nowych mediów narodowych wyłania się z wysłuchania publicznego dotyczącego reformy mediów publicznych, które we wtorek 17 maja odbyło się w Sejmie?
rozwiń zwiń