Punktem wyjścia do dyskusji o teatrze politycznym w Polsce był spektakl zatytułowany "K." Pawła Demirskiego (tekst) i Moniki Strzępki (reżyseria) z Teatru Polskiego w Poznaniu. "Pierwowzorem K. jest prezes Prawa i Sprawiedliwości i to jego postać tworzy dramaturgiczną oś przedstawienia, ale spektakl jest nie tyle o nim, co o kondycji polskich polityków wszelkich obozów. - W tym beznadziejnym obrazie polskiej sceny politycznej Kaczyński i tak prezentowany jest jako polityk najzdolniejszy, przerastający innych o głowę - mówił Witold Mrozek. - Wynika to zapewne z zakochania Demirskiego w publicystyce Roberta Krasowskiego, autora książki "Czas Kaczyńskiego", której w pewnym sensie ta sztuka jest adaptacją - dodał.
Z kolei Przemysław Skrzydelski podkreślił, że spektakl jego zdaniem jest mało kontrowersyjny, gdyż opisuje to, co i tak wszyscy wiedzą. - "K." to dość łagodna analiza, z której wynika, że wszyscy jesteśmy winni tego, jak potoczyła się historia Polski po 1989 roku, że elity się skompromitowały. Demirski w pewnym momencie zrezygnował z podążania za książką Krasowskiego i poszedł w anegdoty. Tymczasem ja bym chętnie zobaczył czterdziestominutową scenę dialogu między Kaczyńskim i Tuskiem.
Goście audycji dyskutowali o pesymistycznym przesłaniu "K." na temat Polski, w której społeczeństwo obywatelskie praktycznie nie istnieje. Krytycy teatralni próbowali też osadzić spektakl duetu Demirski/Strzępka w tradycji polskiego teatru politycznego.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Jacek Wakar
Gość: Przemysław Skrzydelski i Witold Mrozek (krytycy teatralni)
Data emisji: 14.11.2017
Godzina emisji: 18.00
bch/mg