W cyklu "Dwójka na miejscu" tym razem odwiedziliśmy Żagań, gdzie na placu Słowiańskim przez Urzędem Miasta rozmawialiśmy m.in. o księżnej Dorocie de Talleyrand-Périgord, która w znacznej mierze przyłożyła się do rozkwitu miasta w XIX wieku. Dbała ona m.in. o edukację miejscowej ludności. - W okolicach swoich urodzin zapraszała mieszkańców Żagania do pałacowych ogrodów, żeby mogli m.in. podziwiać przyrodę - opowiadała Beata Tołpa. Było to o tyle ważne, że wielu żaganian dziwiło się, dlaczego księżna zamiast obsiać swe ziemie zbożem, sadzi na nich sprowadzone z zagranicy drzewa i krzewy. Wielu z nich dorabiało pracując w książęcym ogrodzie.
Dorota de Talleyrand-Périgord była też mecenaską kultury, która korespondowała z wieloma postaciami ze świata kultury m.in. Franciszkiem Lisztem i Fryderykiem Chopinem. Co ciekawe, jak dotąd nie doczekała się swojego pomnika w Żaganiu. Ma go za to astronom Johannes Kepler, który w mieście tym spędził dwa ostatnie lata życia. O tym, co robił w grodzie nad Bobrem, opowiadał w Dwójce przewodnik PTTK w Żaganiu Adam Raciborski.
Dorota Żagańska
W audycji rozmawialiśmy też o zabytkach i dziedzictwie muzycznym Żagania. Pytaliśmy o tożsamość współczesnych mieszkańców Doliny Bobru. Nie zabrakło też archiwalnych nagrań na temat Żagania, wydobytych z archiwów Polskiego Radia z połowy lat 60., a poświęconych m.in. winiarskim tradycjom regionu.
***
Tytuł audycji: Dwójka na miejscu
Prowadzili: Klaudia Baranowska i Bartosz Panek
Goście: Beata Tołpa, dyrektorka Centrum Kultury w Żaganiu; Cezary Zych, ks. Jarosław Stoś, burmistrz Żagania Daniel Marchewka, przewodnik PTTK w Żaganiu Adam Raciborski czy dyrektor BWA w Zielonej Górze Wojciech Kozłowski, ksiądz Zygmunt Mokrzycki, Irena Lew, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Ochli; Andrzej Kirmiel, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej
Data emisji: 22.07.2017
Godzina emisji: 15.00
bch/kul