Polesie Małgorzaty Szejnert po białorusku
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy ze znakomitą reporterką, której najnowsza książka "Wyspa Węży" opowiada o pewnym kłopotliwym epizodzie z czasów II wojny światowej.
Zwykliśmy wyobrażać sobie, że Polacy w czasie kryzysu potrafią stworzyć prawdziwą wspólnotę. To wydarzenie z okresu II wojny światowej przeczy jednak tej tezie. Rząd gen. Sikorskiego postanowił bowiem wyłączyć z działań wojennych sanacyjnych oficerów, których skierowano do obozów na szkockiej wyspie Bute.
- Gen. Władysław Sikorski był dość aktywny w organizacji tego obozu. Rozliczenie piłsudczyków, obciążanie ich winą za klęskę wrześniową było jednak bardzo tendencyjne. Tym bardziej, że nie brano pod uwagę roli, jaką w tej klęsce odegrała agresja sowiecka - przekonywała w audycji Małgorzata Szejnert.
Odwet, czy pragmatyzm? Czy po klęsce wrześniowej w Wojsku Polskim przeprowadzono czystkę? Czym była organizacja "Honor i Ojczyzna"? Jaki cel stawiali sobie jej członkowie? Dlaczego oficerów skazanych na odosobnienie zesłano na wyspę i jak znosili to upokorzenie? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Michał Nowak
Goście: Małgorzata Szejnert (dziennikarką, autorką wydanej właśnie książki "Wyspa Węży") oraz prof. Zbigniew Wawer (historyk specjalizujący się w dziedzinie historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okresie II wojny światowej)
Data emisji: 28.03.2018
Godzina emisji: 18.00
mko