"Polszczyzna w 70 procentach jest zapożyczona"
Biało-karmazynowa, biało-amarantowa, biało-cynobrowa. Biało- czerwona. W ciągu wieków odcienie barw naszej flagi podlegały zmianom, ale ich symbolika pozostawała niezmienna. Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozmawialiśmy o historii i znaczeniu naszych barw narodowych, ich miejscu w sporcie i w sztuce oraz ceremoniale.
- Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa. Na pierwszych sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle - przypomniał Andrzej Bebłowski. - Barwami królewskimi Rzeczypospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz oddzielającym go pasie białym, na których umieszczano zwykle czterodzielny Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów - dodał Jarosław Pych.
Goście audycji zwrócili uwagę, że w okresie przedrozbiorowym silna była także tradycja uznająca za barwy narodowe trzy kolory: biały, karmazynowy i granatowy. Tradycja barw karmazynowej i granatowej wywodzi się od strojów żołnierzy kawalerii zaś biel pochodzi od kopii i proporców jazdy.
Co wydarzyło się 3 maja 1792 roku podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej? Jakie związki łączyły barwy narodowe z różnymi formacjami wojska? Jakie znaczenie ma flaga narodowa dla sportowców? Jak się powinno ją przechowywać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Michał Nowak
Goście: Andrzej Bebłowski (współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego), Jarosław Pych (Muzeum Wojska Polskiego), Jerzy Kalina (artystą), Kamil Siemiradzki (Muzeum Sportu i Turystyki) oraz Krzysztof Ignaczak (siatkarz)
Data emisji: 2.05.2018
Godzina emisji: 18.05
mko